زمین و ماه ،دو نقطه کوچک در فضا

زمین و ماه دو نقطه کوچک در فضا

بامداد شنبه 29 تیر به وقت ایران ، فضاپیمای کاسینی و مدارگرد مسنجر دو پرتره از دو سوی فضا از زمین ثبت کردند تا یکتایی و کوچکی زمین را به تصویر بکشند.این دو تصویر می توانند نگاه انسان را به خود، حیات و زمین این جایگاه امن در فضای بی کران را تغییر دهد.فضاپیمای کاسینی که از سال 2004 در فاصله 1.44 میلیارد کیلومتری و در مدار زحل درحال گردش است ، 19 جولای زمانی که خورشید در پشت زحل قرار داشت ، به مدت 15 دقیقه 323 عکس از زحل ، حلقه ها واقمار آن گرفته است و در یکی از این تصاویر زمین  به رنگ آبی کم رنگ  و ماه سفید  نیز به چشم می خورد.
در این تصویرکه توسط دوربین دید باز کاسینی تهیه شده ، زمین به اندازه یک پیکسل از تصویر را اشغال کرده و در کنار ماه و درپایین حلقه های زحل قرار دارد.

زمین و ماه دو نقطه کوچک در فضا
لیندا سپیلکر، محقق پروژه کاسینی متعلق به آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا می‌گوید: « ما قادر نیستیم قاره ها و مردم را بر روی این پرتره ببنیم .اما این تصویر نشان می‌ دهد چقدر سیاره ما در برابر فضای بیکران کوچک است و ساکنان آن چه نبوغ و خلاقیتی را به‌ کار گرفته‌ اند تا موفق شده‌ اند فضاپیمای روباتیکی را به سفری دور و دراز از خانه بفرستند و از آن تصاویری به این وضوح دریافت کنند».
تیم تصویر برداری کاسینی تا چند هفته دیگر ، تصویر پانارامایی و پردازش شده را منتشر خواهد کرد. برای دیدن اولین تصویرپردازش نشده ماه و زمین اینجا را کلیک کنید. این تصویر بامداد شنبه 29 تیر به وقت ایران و از فاصله 1.379 میلیارد کیلومتری از زمین و ماه گرفته شده  و روز بعد به زمین رسیده است.
در این میان ، یکی از علاقمندان به این پروژه ، تصاویر کوچک پردازش نشده را کنار هم چیده و این تصویر که البته کیفیت چندانی ندارد به دست آمده است. ماه  و زمین در گوشه سمت راست  و در داخل دایره مشخص شده اند.
برای مشاهده تصویر بزرگتر روی عکس کلیک کنید.
پوریا ناظمی در این باره چنین نوشته است :« آنچه در این تصویر انسان را میخکوب می کند دیدن آن چیزی است که در ذهنمان می دانیم اما شاید دوست داریم آن را فراموش کنیم. اینکه سیاره ما که همه زندگی های ما، نبردها، شکست ها و پیروزی های ما، فرهنگ و سرزمین های ما و زیستگاه نه تنها ما انسان ها که همه موجودات زنده شناخته شده عالم را در خود جای داده است ،تا چه حد کوچک و معمولی است. کافی است اندکی از آن دور شوی تا دیگر نه نشانی از تو بماند و نه من و نه ما و نه دیگران» .
همچنین در این لینک بیش از صد تصویر پردازش نشده  که در 19 جولای (بامداد 29 تیر) توسط کاسینی گرفته شده است را می توانید ببینید.
در همین زمان مدارگرد مسنجر ناسا  ـ در سال ۲۰۰۴، کاوشگر مسنجر، زمین را به مقصد عطارد ترک کرد. این فضاپیما اولین عبورش (fly-by) را از کنار عطارد در ژانویه 2008 انجام داد. در سال 2011، پس از سه بار عبور از کنار سیاره، فضاپیما وارد یک مدار بیضوی به ­دور آن شد ـ نیز از فاصله 98 میلیون کیلومتری تصویری از زمین ثبت کرده است که در آن ماه و زمین همچون ستاره ای درخشان دیده می شوند. در این تصویر نیز زمین  و ماه کمتر از یک پیکسل هستند. اما به علت نوردهی طولانی ، بزرگتر به نظر می رسند.
در تصویر پایین ، دو جرم درخشان در وسط ، زمین و ماه از دید دوربین کاوشگر مسنجر هستند. تصاویر سمت چپ و راست که توسط رایانه تهیه  وپردازش شده ، وضعیت جغرافیایی زمین و ماه را از دید ناظر فرضی مستقر در عطارد در زمان گرفتن تصویر نشان می‌دهد. اعداد نوشته‌ شده روی ماه، محل فرود ماموریت‌های آپولو 11 تا 17 بر سطح تنها قمر زمین یعنی ماه می باشد.
زمین و ماه دو نقطه کوچک در فضا

برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید.
منبع : ناسا

نویسنده: مریم فخیمی

AyazAstro.com

Share