تصویربرداری کاسینی از زمین – ۲۸تیر

تصویر برداری کاسینی از زمین 28تیر

آماده…لبخند بزنید….
شامگاه 19 جولای / بامداد 29 تیر 1392 به وقت ایران ، فضاپیمای کاسینی دوربین های خود را به سوی زمین گرفته و از سیاره سبز و آبی مان عکس خواهد گرفت.
این تصویر درشرایطی از زمین ثبت خواهد شد که خورشید در پشت زحل قرار دارد و سیاره زمین همچون یک نقطه کوچک آبی رنگ در سمت راست و پایین حلقه های زحل  ثبت خواهد شد.

ثبت این تصویر در حدود 15 دقیقه  به طول خواهد کشید و از کنار هم قرار دادن  تصاویر کوچکتر ، تصویر با وضوح بالاتر ایجاد خواهد شد.

در 19 جولای ، تصویری مشابه این عکس رایانه ای از زحل  و زمین گرفته خواهدشد.زمین از زحل
در زمان ثبت این تصویر، نیمی از زمین (آمریکای شمالی و قسمتی از اقیانوس اطلس) در روشنایی روز و بخشی  دیگر نیز در شب خواهد بود.
زمین از زحل

اولین بار یکی ازفضانوردان ماوریت آپولو 8 تصویری زیبا از زمین در فضا را ثبت کرد که این عکس جزو 100 تصویر تاثیرگذار قرن بیستم نامگذاری شد. این دورترین تصویری است که توسط انسان از زمین گرفته شده است.

زمین از زحل

اما 23 سال پیش و در سال 1990 ، ناسا به پیشنهاد کارل ساگان ، در حالی که وویجریک از مدار پلوتو عبور کرده بود و پشت به زمین در حال حرکت بود ، وویجر1 را به سوی زمین چرخاند و از فاصله 6 میلیارد کیلومتری دورترین تصویر از زمین ثبت شد که در آن عکس زمین به صورت نقطه ای آبی  و کم رنگ  قابل  مشاهده  بود.

زمین از زحل

کاسینی در سال 1997 پرتاب شد و از سال 2004  در مدار زحل در حال چرخش  و ارسال اطلاعات به زمین است و دقیقترین تصاویر از زحل را ثبت کرده است. ماموریت اصلی این فضاپیما در جولای سال 2008 به اتمام رسیده ، اما ناسا ماموریت آن را تمدید کرده است. کاسینی اطلاعات ارزشمندی از زحل، اقمار و حلقه های زحل به زمین ارسال کرده است. تا پیش از این ، ما اطلاعات کمی درباره تعداد اقمار زحل داشتیم اما کاسینی توانسته است تعداد بسیاری ازاقمار زحل را که تاپیش از آن برای ما نا شناخته بود کشف کند. این مدارگرد در حال حاضر درفاصله 898 میلیون مایلی (1.44 میلیارد کیلومتری)  زمین قرار  دارد.
«کارولین پورکو» سرپرست تیم تصویربرداری کاسینی تأکید می کند : از زمانی که در 2006 تصویر موزاییکی زمین درکنار زحل راگرفتیم، این تصویر به یکی ازمحبوترین تصاویر تبدیل شد و ما می خواهیم این کار را تکرارکنیم . اما این بار قصد داریم که این واقعه فرصتی باشد برای همه مردم  جهان  تا مزه  یگانگی زمین و گران بها و با ارزش بودن حیات بر روی زمین را همه با هم درک کنند.این اقدام دستاورد بزرگی در حوزه اکتشافات در منظومه شمسی محسوب شده و امکان تهیه تصاویر بین سیاره‌ ایی را نیزفراهم می کند.

تصویر زمین در کنار زحل ـ 2006

زمین از زحل

ثبت این عکس ساعت 21:27 الی 21:42 به وقت جهانی و در 19 جولای خواهد بود (ساعت جهانی فقط 0.9 ثانیه با زمان گرینویچ اختلاف دارد) .در این زمان ( حدود ساعت 1 بامداد 29 تیر)  زحل در آسمان ایران در حال غروب از افق غرب  خواهد بود.

درباره ابزارهای کاسینی بیشتر بدانید /صفحه ماموریت کاسینی

منبع : ناسا / روزی که زمین لبخند زد

نویسنده: مریم فخیمی

AyazAstro.com

Share