بارش شهابی برساووشی

برای مشاهده بارش شهابی تابستانی نیاز به هیچ ابزاری ندارید، با اینکه ماه کامل مشکلات رصدی ایجاد خواهد کرد. یکی از پرطرفدارترین بارش‌های شهابی، 22 مرداد به اوج خود می‌رسد و به طور نمونه، یکی از بهترین بارش‌های سال است اما متاسفانه امسال بارش شهابی  برساووشی با ماه کامل در رقابت خواهد بود. هر چند انتظار می‌رود که در یک آسمان تاریک شاهد 20 شهاب در هر ساعت در طول اوج بارش باشید.

سعی کنید در اوایل صبح به مشاهده شهاب‌ها بپردازید و موقعیت ماه را در پشت یک ساختمان یا درخت بزرگ پنهان کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا نور ماه را کاهش دهید و شهاب‌های بیشتری را در عرض آسمان مشاهده کنید.

اگر مسیر شهاب‌ها را به عقب ادامه دهید، امتداد شهاب‌ها در صورت فلکی برساووش به هم می‌رسند که به این نقطه کانون بارش گویند و اینگونه بارش‌ها به نام صورت فلکی کانون نامگذاری می‌شوند. منشا ذراتی که به عنوان شهاب می‌بینیم، دنباله دار سویفت – تاتل است. زمانی که زمین از داخل ذرات بخار دنباله دار عبور می‌کند، شهاب‌های سریع و درخشان را می‌بینیم.

اگرچه اوج بارش برساووش در 22 مرداد است، شهاب‌های مرتبط به این بارش را می‌توانید چند هفته قبل و بعد از اوج فعالیتش مشاهده کنید ( 26 تیر تا 2 شهریور). از اوایل مرداد می‌توانید در هر ساعت 5 شهاب ببینید.

سعی کنید چند روز مانده به 22 مرداد کمی قبل از طلوع خورشید به سراغ شهاب‌ها بروید چون در این روزها نور ماه کمتر مزاحم است.

نیازی به دوربین دوچشمی یا تلسکوپ برای رصد بارش ندارید. چشم هایتان به تنهایی وسیع‌ترین میدان دید را برای شما فراهم می‌کند. فقط به یک مکان تاریک بروید و به شمال آسمان نگاه کنید. (آسمان تاریک تقریبا 64 کیلومتر دورتر از آلودگی نوری شهرهاست). بردن لباس گرم و پتو را فراموش نکنید.

با آرزوی آسمانی پر شهاب

منبع

نویسنده: هانیه امیری

Share