شهابی هم اندازه انسان ثبت شد

منجمان مرکز فضایی مارشال (NASA’s Marshall Space Flight Center) شهاب درخشانی را توسط شبکه خود که حاصل 3 سال عملیات است، ثبت کردند. در تاریخ 1390/2/30 در ساعت 21:47CDT تکه‌ای از دنباله داری ناشناخته با قطر 2 متر از ارتفاع 106 کیلومتری از فراز شهر .Macon,Ga وارد جو زمین شد و به سمت شمال غرب آسمان با سرعت 39 کیلومتر بر ثانیه حرکت کرد.

در این سرعت، تکه سنگ جدا شده از دنباله دار مقدار زیادی انرژی جنبشی در اختیار دارد که اگر با زمین برخورد کند، تقریبا انرژی معادل 500 تا 1000 تنTNT آزاد می‌شود. این پدیده توسط افرادی در Georgia و Alabana نیز دیده شده است. گزارش‌هایی از رویت این رویداد توسط انجمن شهاب آمریکا را می‌توانید اینجا مشاهده کنید.

این شهاب توسط 2 دوربین ناسا دنبال می‌شد. یکی از این دوربین‌ها در .Chickamauga, Ga و دیگری در موزه‌ی علمی Tellus در شهرستان Cartersville, Ga. مستقر هستند. تجزیه و تحلیل داده‌های ویدیوئی دوربین‌ها، این امکان را به منجمان می‌دهد تا مسیر، سرعت، جرم و مدار این سنگ آسمانی را تخمین بزنند.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوربین ها و گزارشی از رویدادهای شهابی اخیر اینجا کلیک کنید.


خوشبختانه جو زمین محافظ خوبی برای ماست. با کلیک در اینجا یکی از فیلم‌های ویدئویی را می‌توانید دانلود کنید.

چون سرعت این فیلم به یک سوم سرعت واقعی‌اش کاهش یافته است، به راحتی می‌توان تکه سنگ‌های بزرگ جداشده را بعد از روشنایی خیره کننده مشاهده کرد.


فیلم، چهار درخشش مجزا را که ناشی از تکه تکه شدن شهاب در چند ثانیه اخیر است، نشان می دهد. می‌توانید تکه‌های جدا شده از شهاب را بعد از 3 درخشش ببینید. بعد از آخرین انفجار نورانی، شهاب نابود می‌شود یا به عبارتی می‌سوزد که این رویداد در ارتفاع 61 کیلومتری شهرستان .Villa Rica, Ga در مرز بینCarrol و Douglas رخ داده است.

منبع

مترجم: هانیه امیری

Share