فراخوان مسابقه موشک های آبی

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به دلیل اهمیت روزافزون فضا و فناوری فضایی، در دسامبر سال ۱۹۹۹ طی تصویب قطعنامه‌ای روزهای ۴ تا ۱۰ کتبر مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهرماه را هفته جهانی فضا نامید.هفته جهانی فضا فرصتی برای دولت‌هاست تا دستاوردها و فعالیت‌های فضایی خود را به اطلاع مردم برسانند.

تشویق مردم بمشارکت در فعالیت‌های مرتبط با فضا از مهمترین دستاوردهای این هفته به شمار می‌رود. این امر منجر به جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی و ترویج راه‌اندازی نهادهای مرتبط با فضا خواهد شد.

2
در ایران نیز همه ساله برنامه های متنوعی در طی این هفته برگزار می شود.امسال هفته جهانی فضا  در ایران مصادف خواهد بود با ۱۸-۱۲ مهر ۱۳۹۳ و با شعار “فضا، راهنمای راه” به موضوع ناوبری ماهواره‌ای خواهد پرداخت.

کارگروه هوافضای انجمن نجوم آیاز نیز همگام با سایر انجمن های فعال ایران برنامه هایی برای بزرگداشت هفته جهانی فضا و ترویج دانش فضایی در نظر گرفته است که علاوه بر برگزاری همایش ، نمایشگاه عکس و اجرای مسابقه موشک های آبی از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

1 (2)

موشک آبی یکی از پروژه های ساده اما جذابی می باشد که مورد توجه علاقمندان  است. در این پروژه از یک ظرف سبک و محکم  به عنوان بدنه اصلی موشک استفاده می شود.می توان موشک آبی را یک بطری نوشیدنی گازدار معرفی کرد که به صورت وارونه قرار گرفته و در انتهای آن دماغه موشک نصب شده است. درون بطری موشک تا حد معینی آب وجود دارد که این آب نقش سوخت موشک را ایفا خواهد کرد.دماغه یا نوک موشک قسمتی است که وظیفه شکافتن هوا و آئرودینامیک کردن جریان روی بطری نوشابه را دارد. بال ها یا پره ها از مهمترین قسمت های موشک آبی شما ، و مهمترین وجه تمایز یک بطری ساده و یک موشک آبی هستند. بال های موشک باعث می شوند به هنگام پرواز پایداری بیشتری ایجاد شود.تا کنون شکل ظاهری یک موشک آبی را توصیف کردیم. ولی موشک چگونه پرواز خواهد کرد؟
برای پرواز موشک باید یک مکانیزم پرتاب برای آن طراحی کنیم. با کلیک بر روی لینک های زیر ، فایل های آموزشی ساخت موشک را می توانید دریافت کنید.

لینک 1  /    لینک 2  /    لینک 3

فیلم آموزشی 1 / فیلم آموزشی 2

مسابقه موشک های آبی همزمان با هفته جهانی فضا ، در طی روزهای 12 الی 18 مهرماه  برگزار خواهد شد.
زمان دقیق مسابقه متعاقبا اعلام خواهد شد.از علاقمندان دعوت می شود تا با ساخت موشک آبی در این مسابقه پرهیجان شرکت کنند.هدایایی به رسم یادبود نیز به برندگان این مسابقه اعطا خواهد شد.

روابط عمومی انجمن نجوم آیاز

1

Share