۶۵مین باشگاه ماهانه آیاز به مناسبت هفته فضا

شصت و پنجمین باشگاه ماهانه انجمن نجوم آیاز در روز پنجشنبه 16 مهر به مناسبت هفته جهانی فضا برگزار خواهد شد.در این همایش دکتر ساسان امانی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تبریز ، مهندس پژمان خالقی زاده کارشناس ارشد هوافضا و مهندس حامد حامدیان کارشناس ارشد مهندسی فضایی و روزنامه نگار علم سخنرانان ویژه این برنامه خواهند بود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به دلیل اهمیت روزافزون فضا و فناوری فضایی، در دسامبر سال ۱۹۹۹ طی تصویب قطعنامه‌ ای روزهای ۴ تا ۱۰ کتبر مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهرماه را هفته جهانی فضا نامید.هفته جهانی فضا فرصتی برای دولت‌هاست تا دستاوردها و فعالیت‌های فضایی خود را به اطلاع مردم برسانند.

تشویق مردم به مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با فضا از مهمترین دستاوردهای این هفته به شمار می‌رود. این امر منجر به جلب حمایت‌های عمومی از برنامه‌های فضایی و ترویج راه‌اندازی نهادهای مرتبط با فضا خواهد شد.

در سال 2014 بیش از 1.400 رخداد مختلف فضایی در جهان رخ داد که برخی از آنها در زمینه اکتشافات و برخی دیگر نیز در زمینه حوادث بوده است بنابراین در سال 2015 شعار هفته جهانی فضا که از 12 مهر آغاز می‌شود ” اکتشاف” نام‌گذاری شده است.طراحی پوستر هفته جهانی فضا ۲۰۱۵ در سطح جهانی به رقابت گذاشته شده بود که شرکت‌کننده‌ای به نام الک بارتوس از رومانی موفق به پیروزی در این رقابت شد. در این طرح ردپای کاشفان در راه شیری به تصویر کشیده که معنای اکتشاف، ورود تدریجی بشر به فضا و کشف روزافزون اسرار کهکشان را به خوبی نشان می‌دهد.

در ایران نیز همه ساله برنامه های متنوعی در طی این هفته برگزار می شود.انجمن  نجوم آیاز نیز همگام با سایر انجمن های فعال ایران برنامه هایی برای بزرگداشت هفته جهانی فضا و ترویج دانش فضایی در نظر گرفته است که برگزاری همایش و اجرای مسابقه موشک های کاغذی از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

 65 اُمین باشگاه ماهانه آیاز همزمان با هفته جهانی فضا روز پنجشنبه 16 مهر از ساعت 14:30 الی 18 در فرهنگسرای دکتر مبین برگزار خواهد شد.

موضوعات برنامه :

  • اکتشاف
  • ایران و فضانوردی
  • سامانه های راهبری GPS  و تکنولوژی های فضایی آینده
  • گفتگوی ویژه با مهمانان برنامه

انجمن نجوم آیاز از علاقمندان به دانش فضایی دعوت می کند در این همایش حضور یابند.شرکت در این برنامه برای عموم علاقمندان آزاد و رایگان است.

زمان : پنجشنبه 16 مهر 1394 – 14:30 الی 18

مکان : خیابان آزادی ، چهارراه ابوریحان ، ابتدای شهرک طالقانی ، فرهنگسرای مبین (بالاتر از اتحادیه تاکسیرانی)

space-week

روابط عمومی انجمن نجوم آیاز تبریز

 

Share