گزارش کارگاه طراحی و ساخت هواپیمای مدل

پس از ماه ها برنامه ریزی، هماهنگی و تلاش، نخستین کارگاه طراحی و ساخت هواپیمای مدل انجمن نجوم آیاز تبریز با تمرکز بر روی نحوه ساخت مدل های گلایدر، برای اولین بار در منطقه شمالغرب کشور برگزار شد.این کارگاه طبق برنامه ریزی های قبلی روز پنجشنبه (هشتم اسفند ماه 1392) در زمان مقرر با برگزاری کلاس تئوری آغاز شده و شرکت کنندگان در فضایی صمیمی و با روش آموزش دو سویه، ضمن آشنایی با تاریخچه هوانوردی، اهمیت پرواز، اصول اولیه پرواز، قسمتهای مختلف وسایل پرنده، انواع پیشران ها، هواشناسی و تأثیرات مستقیم آن بر پرواز، کاربرد و مزایای هواپیماهای مدل و تفاوت های آنها با یکدیگر؛ سؤالات خود حول این زمینه ها را مطرح کرده و در تعاملی متقابل پاسخ های علمی برای آنها یافتند.

صبح روز جمعه (نهم اسفند ماه 1392)، دانش پژوهان با داشتن پیش زمینه علمی مناسب، مرحله دوم کارگاه را با مرور چند نقشه مدل آغاز کرده و با انواع مختلف مواد اولیه مدلسازی و نحوه کار با آنها طبق اصول گفته شده آشنا شدند و خود مستقیما زیر نظر اساتید مجرب این کار، مبادرت به ساخت بخشهای ساده ای از یک نمونه اولیه گلایدر با استفاده از چوب مخصوص (بالسا) نمودند.

تقریبا ساعت 1 بعد از ظهر بود که با اتمام کار و جمع آوری نمونه های ساخته شده، همه ی شرکت کنندگان و مسؤلان برگزاری بوسیله خودروی پیش بینی شده به پیست پروازی صوفیان منتقل شدند. این پیست به عنوان نخستین پیست مخصوص و امن پرواز هواپیماهای مدل، ضمن داشتن فاصله نسبتا کم با شهر تبریز (35 کیلومتر)، فضای مناسب و آرامی را برای علاقه مندان این رشته فراهم آورده است.

در این مکان، بازدیدکنندگان بعد از مشاهده و یادگیری مراحل آماده سازی و کار با هواپیمای مدل موتوردار، ضمن نامناسب بودن وضعیت هوا و حضور ابرهای باران زا در منطقه!، با انجام پرواز توسط استاد مربوطه به مرور عملی و بصری مانورهای مختلف ذکر شده پرداختند. تا پس از بالغ بر یک ساعت آموزش توأم با تفریح و شادی، به بازدید علمی پایان داده و به سمت محل برگزاری کارگاه بازگردند.

در نهایت این کارگاه با وجود مشکلات بسیار زیاد و مواجه با موانع بیشمار در مراحل مختلف برگزاری آن، با کیفیت آموزشی خوبی به سرانجام رسید. (با نظر سنجی از شرکت کنندگان و اساتید بی طرف). که جا دارد همین جا از استاد محترم جناب آقای روحی بابت راهنمایی ها و کمک های بی دریغشان چه قبل و چه در حین برگزاری، نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم. همچنین از آقایان کریم لو و یدرنجی که بدون هیچ چشم داشتی و با تمام توان در کنار آیاز و آیازی ها بودند و باعث ارتقای سطح علمی کارگاه شدند، نیز کمال امتنان را دارم.

امیدوارم برگزاری این کارگاه فتح بابی باشد برای داشتن برنامه هایی صدچندان پربارتر و باشکوه تر برای کارگروه هوافضای انجمن نجوم آیاز و شهر زیبای تبریز که مردمانش لایق بسیار بیش از این ها می باشند.

محمدتقی امیرسام | دبیر برگزاری نخستین کارگاه طراحی و ساخت هواپیمای مدل

کارگروه هوافضا

انجمن نجوم آیاز

RC workshop-1

RC workshop-2

RC workshop-3

RC workshop-4

RC workshop-5

RC workshop-6

RC workshop-7

RC workshop-8

RC workshop-9

RC workshop-10

عکاس: فرزین ایزد دوست دار

Share