گزارش گشت رصدی بارش شهابی برساووشی

سومین گشت رصدی انجمن نجوم آیاز تبریز مقارن با بارش شهابی برساووشی با حضور علاقه‌مندان به طبیعت زیبای آسمان در مجموعه صدرای قوری گول برگزار شد.
گروه رصدی در ساعت ۱۸ پنجشنبه 21 مرداد به سمت قوری گول حرکت کرد. پس از استقرار در محل کمپ، حامد پورجوادی در مورد برنامه‌های دومین گشت رصدی توضیحاتی را بصورت جلسه‌ای توجیهی ارائه داد و پس از معرفی مسئولین رصد، امین پشمینه ریز برنامه‌های کارگاه رصدی را توضیح داد.
در اولین بخش کارگاه، رسول آزمایش و حامد پورجوادی از مدرسین با سابقه انجمن نجوم آیاز، توضیحاتی کلی در مورد علم نجوم ارائه دادند و به گفت‌وگویی دوستانه با شرکت کنندگان پرداختند. پس از صرف شام، هانیه پیری با معرفی مثلث تابستانی، از شرکت کنندگان دعوت کرد تا این سه صورت فلکی را پیش از دیدن تصویر اصلی روی کاغذ بکشند و ‌سپس با نقشه اصلی مقایسه کنند.
در ادامه آزیتا اسمعیل زاده و مریم پرتوی توضیحاتی در مورد شهاب سنگ‌ها و مطالب مرتبط با آن ارائه کردند. بعد از آن علاقه‌مندان طی حدود نیم ساعت به شمارش تعداد شهاب پرداختند. سپس حاضرین بر حسب علاقه به عکاسی، کار با تلسکوپ، مباحثه علمی مشغول شدند. لازم به ذکر است در این ضمن برخی از علاقه‌مندان با تجربه، به ثبت بارش و ارسال گزارش به انجمن پژوهشی شهاب و شهاب سنگ، اقدام کردند.
بعد از روشن شدن هوا، صرف صبحانه و گشت و گذاری کوتاه در محوطه، برنامه‌های پایانی گشت رصدی بودند و در نهایت حاضرین ساعت ۸ صبح به سمت تبریز بازگشتند.

ASHKAN-NAJAR-(3)

ASHKAN-NAJAR-(4)

ASHKAN-NAJAR-(7)

ASHKAN-NAJAR-(10)

محمد امین پشمینه آذر

دبیر برگزاری گشت های رصدی آیاز

Share