گزارش تور رصدی بارش برساوشی

انجمن نجوم آیاز، رصد بارش شهابی برساوشی را با موفقیت پشت سر گذاشت و همگام با انجمن های نجومی سراسر دنیا به ثبت این پدیده نجومی سالانه پرداخت. داده های ثبت شده توسط رصدگران پس از تحلیل و بررسی به سازمان بین المللی ثبت بارش های شهابی (IMO) از سوی انجمن ارسال خواهد شد.

گروه رصدی انجمن نجوم آیاز با حضور پرشور اعضای علاقمند و فعال انجمن راس ساعت 17:30 عازم کلیسای سهرل واقع در روستای سهرقه شهرستان صوفیان شدند.پس از استقرار در محل و برپایی چادرها و اسکان نفرات، درحین نصب و آماده سازی تجهیزات رصدی، کار با تلسکوپ به رصدگران تازه وارد توسط میر سجاد پاک نژاد آموزش داده شد.

پس از غروب آفتاب و تاریک شدن هوا آموزش صور فلکی توسط  هانیه پیری آغاز گردید و حضار با 55 صورت فلکی قابل رویت در آسمان نیمکره شمالی آشنا شدند.

گروه رصدی پس از استراحتی کوتاه و صرف شام، آماده آموزش ثبت بارش شهابی گردیدند و آزیتا اسمعیل زاده، کارشناس ارشد زمین شناسی و عضو فعال انجمن،حضار را با روش های ثبت بارش شهابی ونحوه پر کردن فرم استاندارد ثبت بارش که از قبل توسط انجمن در اختیار رصدگران قرار گرفته بود،آشنا نمود.

پس از گروه بندی ثبت بارش برساوشی آغاز گردید و در یک بازه زمانی یک ساعته پایان یافت و رصدگران در این بازه زمانی 60 شهاب را به ثبت رساندند. آیتک تبریزی به عنوان سرپرست گروه های رصدی در ثبت بارش در کنار گروه ها حضور موثر و فعال داشت.

گروه رصدی انجمن نجوم آیاز با رصد اجرام اعماق آسمان تا طلوع آفتاب،شب رصدی مفیدی را پشت سر گذاشت.

لازم به ذکر است که پس از تحلیل و بررسی داده های ثبت شده، به گروه برتر ثبت بارش برساووشی همزمان با جشن 10 سالگی انجمن در تاریخ 5 شهریور 94 جوایزی از طرف انجمن نجوم آیاز اهدا خواهد شد.

در پایان از کادر برگزاری تور رصدی و همچنین شرکت کنندگان و خانواده های محترم که در برگزاری هر چه بهتر این برنامه ما را همراهی نمودند تشکر و قدردانی می نماییم.

 میر سجاد پاک نژاد

دبیر برگزاری تورهای رصدی آیاز

ashkan-najar-(2)

ashkan-najar-(6)

ashkan-najar-(4)

ashkan-najar-(8)

Share