آخرین نگاه فضاپیمای New Horizons به لکه های عجیب و تاریک پلوتو

فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا آخرین و بهترین تصویر خود را از 4 لکه تاریک و مرموز پلوتو گرفته است. این تصویر در تاریخ 11 جولای از فاصله  4 میلیون کیلومتری گرفته شده است. این لکه های تیره در دورترین مناطق پلوتو قرار دارند که همیشه با بزرگترین قمر پلوتو-شارون در یک راستا هستند. نیوهورایزنز دیگر نخواهد توانست قسمت های دوردست پلوتو را هنگامی که به مدار آن در روز 14 جولای نزدیک تر می شود مشاهده کند.

آلن استرن محقق پروژه  نیوهورایزنز :” این عکس آخرین و بهترین نگاهی است که هرکسی از قسمت های دوردست پلوتو خواهد داشت که دهه ها زمان می برد تا دوباره دیده شوند.”

new-horizons-pluto-dark-spots

آلن استرن محقق پروژه نیوهورایزنز : ” این 4 لکه  تاریک که هرکدام  480 کیلومتر پهنا دارند با کمربند تاریک بزرگتری که استوای پلوتو را می پوشاند ارتباط دارند. اما فضاهای معمول و اندازه  مشابه این لکه ها معمایی است که دانشمندان این ماموریت را درگیر خود کرده است.
جف مور از مرکز تحقیقات ایمز ناسا : ” نمیتوانیم بگوییم که این نقاط دشت ها یا فلات ها هستند یا این که آیا طیف روشنایی آن ها در سطوح صاف تغییری میکند یا خیر ”
“هنگامی که ما عکس هایی از این مناطق دوردست پلوتو را با داده هایی از  فضاپیما که به دست آورده ولی هنوز به زمین ارسال نشده ترکیب کنیم انتظار داریم که بتوانیم تاریخ این قسمت از چهره پلوتو را دریابیم . ”
محققان می گویند که تصویر جدید جزئیات جذاب دیگری را آشکار می کند که شامل اشکال چندگوشه ای است که توسط خصوصیات متقاطع خطی به وجود آمده اند.
در روز سه شنبه 14 جولای نیوهورایزن به فاصله ی 7،800 مایلی (12،500 کیلومتری) از پلوتو خواهد رسید و نزدیکترین فاصله آن در ساعت 7:49 به وقت محلی  رخ خواهد داد.
این کاوشگر اطلاعات زیادی را با استفاده از 7 ابزار علمی خود جمع آوری خواهد کرد و بالاخره پرده از اسرار این سیاره ی مرموز از زمان کشف آن در سال 1930 بر خواهد داشت.

new-horizons-artist-image

منبع : Space.com

مترجم: آیدا صفری

Share