گزارش تور رصدی سهند ۴ تیر ۹۴

اولین رصد تابستانی انجمن نجوم آیاز در سال 94، با حضور پرشور جمعی از اعضای انجمن در محل پیست اسکی سهند با موفقیت برگزار شد. پس ازیک هفته تلاش و طی مراحل اداری برای کسب مجوزهای لازم و انجام ثبت نام ،گروه رصدی ساعت 17:30 روز پنجشنبه مورخه 4 تیر طبق برنامه اعلام شده از محل پژوهشسرای دانش آموزی آذربایجان عازم رصدگاه شد.   

پس از اسقرار در محل پیست اسکی سهند بلافاصله ابزارهای رصدی قبل از غروب آفتاب آماده سازی و نصب شد. بعد از استراحتی کوتاه در محل کمپ و صرف افطاری تدارک دیده شده، راس ساعت 22 شب کلاس آموزشی رصد جهت آشنایی شرکت کنندگان با اصول اولیه رصد و ابزارهای رصدی برگزار شد.

در بخش آموزش ،حاضرین با نحوه پیمایش در آسمان و روش استفاده از نقشه های رصدی آشنا شدندکه این بخش توسط هانیه پیری تدریس شد.در ادامه عطا مرادی از نفرات برتر المپیاد نجوم روش کار با انواع تلسکوپ ها و ابزارهای رصدی و نحوه اسکچ برداری را ارائه دادند.
در بخش اول عملی رصد، شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم و در محوطه رصدگاه مستقر شدند.این دو گروه توسط هانیه پیری و عطا مرادی با صور فلکی آشنا شدند. پس از استراحتی کوتاه و صرف شام، در بخش دوم ، آموزش مهارت های رصدی توسط میر سجاد پاک نژاد آغاز و 51 جرم از اجرام فهرست مسیه جهت کاربردی تر شدن کلیه آموزش ها تا سپیده صبح رصد شد.
کلیه پیش بینی های لازم برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه رصدی انجام شد و علاقمندان یک شب رصدی به یادماندنی و مفید را تجربه کردند.
لازم به ذکر است نفراتی که در این شب  رصدی حضور داشتند در صورت شرکت در 4 برنامه رصدی آتی و کسب مهارت های لازم جهت انجام پروژه های پژوهشی ، دیپلم رصدگران آیاز را از طرف انجمن دریافت خواهند کرد.
در پایان از سازمان ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی خصوصا سرکار خانم جاویدان و هیئت اسکی استان آذربایجان شرقی که در برگزاری هرچه بهتر این برنامه انجمن نجوم آیاز را یاری نمودند نهایت تشکر و قدردانی را داشته و همچنین از سرکار خانم حاتمی بعنوان نماینده انجمن نجوم آسمان سبلان اردبیل جهت حضور افتخاری در این برنامه رصدی تشکر می نماییم.

ONE

IMG_9835

میر سجادپاک نژاد | انجمن نجوم آیاز تبریز

Share