نصب دوربین های جدید بر روی ISS

 بزودی بازوی جرثقیلی کانادآرم-۲ دو دوربین ویدیویی از نوع یوردکست جدید را روی بدنه خارجی ایستگاه فضایی بین المللی نصب خواهد کرد، با این کار فضانوردان نیاز به انجام برخی راهپیمایی ها  و خروج از ایستگاه فضایی جهت انجام بعضی کارها را نخواهند داشت.

قرار است شرکت کانادایی  «یوردکست» دو دوربین جدید بر روی بخش آمریکایی ایستگاه نصب کند . قبلا دو دوربین دیگر بر روی بخش روسی موسوم به «زوزدا» نصب شده بودند. مشکلات فنی دوربین ها در اوایل سال جاری میلادی باعث شد فضانوردان روسی مجبور به انجام راهپیمایی های بیشتری برای تکمیل ماموریتشان داشته باشند.

هدف از نصب این دوربین ها به دست آوردن تصاویر و فیلم هایی از زمین و فضا است که می تواند در اختیار عموم قرار دهد. یکی از دوربین هایی که در بخش روسی ایستگاه فضایی است با مشکلات فنی در زمینه مکان یابی مواجه است و برنامه ریزی هایی شده تا این مشکل در پاییز امسال برطرف شود.

مسئولین شرکت «یوردکست» می گویند دوربین های نصب شده در بخش آمریکایی ایستگاه فضایی نسبت به دوربین های بخش روسی پیشرفته تر هستند، چرا که قادر خواهند بود همزمان درطول موج رادیویی و طول موج های چندگانه عکس بگیرند، کاری که برای اولین بار در فضا انجام می شود.

این مجموعه یک دوربین با توان تفکیک پذیری متوسط خواهد داشت که همیشه رو به پایین بوده، و یک دوربین فیلمبرداری با توان تفکیک پذیری بالا متصل به یک محور گردان  که می تواند به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه بر اهداف موجود در مقابل ایستگاه نشانه رود و مسیر دوربین را با حرکت ایستگاه تنظیم کند.

این اظهارات در کنگره بین المللی فضایی که در اواخر تابستان در تورنتو برگزار شد اعلام گردید.

این شرکت در صدد است فروش تصاویر به دست آمده  از دوربین ها برایش سودآوری داشته باشد.

مترجم: زهرا ابراهیمی اصل
منبع : Universetoday.com

1

Share