همایش بزرگ نجوم – ۱۲th AOA

همایش سالگرد تاسیس آیاز

انجمن نجوم آیاز تبریز در نظر دارد به مناسبت دوازدهمین سالگرد تاسیس این انجمن همایش بزرگی با محوریت نجوم در تبریز برگزار کند. این همایش با حضور دکتر رضا منصوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و سیاوش صفاریان‌پور مجری و سازنده برنامه آسمان شب برگزار خواهد شد.

سالگرد تاسیس آیاز از سال‌های گذشته بهانه‌ای شده تا این انجمن میزبان همایش‌ها و برنامه‌های علمی خاصی در تابستان هر سال باشد. این ویژه برنامه‌ها با نام اختصاری Anniversary Of Ayaz) AOA) نامگذاری می شود. مهمانانی چون دکتر نوروزی، دکتر اربابی، دکتر پزشکیان، دکتر پورخرسندی، کاظم کوکرم، سیدهادی طباطبایی و سیاوش صفاریان پور سخنرانان جشن تاسیس آیاز در سال‌های گذشته بودند. امسال نیز چهره‌های مطرح نجوم کشور مهمانان و سخنرانان این همایش خواهند بود.

با مهمانان برنامه آشنا شوید

دکتر رضا منصوری و سیاوش صفاریان‌پور دو چهره نام آشنا و تاثیرگذار در جامعه نجوم ایران مهمانان آیاز در 16 شهریور خواهند بود. نگاهی کوتاه به فعالیت‌های دو مهمان دوازدهمین سالگرد تاسیس آیاز خواهیم داشت:

دکتر رضا منصوری

رضا منصوری در هفدهم دی‌ماه سال ۱۳۲۶ در تهران به دنیا آمد. او فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشکدهٔ فیزیک دانشگاه صنعتی شریف است.

رضا منصوری دیپلم خود را در سال ۱۹۶۵ از دبیرستان رهنمای تهران گرفت و در همان سال برای تحصیل در رشته فیزیک به دانشگاه وین رفت. وی در سال ۱۹۷۲ دکتری خود را در رشته فیزیک اخذ کردند. دکتر منصوری تا سال ۱۹۷۷ (به مدت ۵ سال) استادیار دانشگاه وین بود و پس از انقلاب به ایران بازگشت و در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف مشغول فعالیت شد.

دکتر رضا منصوری
دکتر رضا منصوری

دکتر منصوری فیزیک‌دان ایرانی و استاد دانشکدهٔ فیزیک دانشگاه صنعتی شریف است. زمینهٔ پژوهشی او نسبیت و کیهان‌شناسی است. او در دورهٔ ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود. دکتر منصوری به همراه سکسل نظریه آزمون نسبیت را ارائه کرده‌اند. همچنین تحقیقاتی در زمینه گرانش، نسبیت عام، سیاه‌چاله‌ها و کیهان‌شناسی انجام داده‌اند. رضا منصوری در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و به عضویت هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف درآمد. او یکی از بنیان‌گذاران پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM) و مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان و مرکز نشر دانشگاهی است. همچنین فعالیت‌هایی هم در فرهنگستان زبان و ادب فارسی داشته‌است. او از بنیان‌گذاران انجمن فیزیک ایران پس از انقلاب است و چند دوره ریاست آن را نیز برعهده داشته‌است.

رضا منصوری از سال ۱۳۶۱ و به مدت ۲۵ سال مدیر مسؤول مجلهٔ فیزیک مرکز نشر دانشگاهی و از آغاز انتشار ماهنامه نجوم در سال ۱۳۷۰، تاکنون مدیر مسؤول این ماهنامه بوده‌است. منصوری یکی از پیشگامان همکاری ایران با سرن (سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای) در پروژهٔ ال‌اچ‌سی بوده است.
او مجری طرح رصدخانه ملی ایران هم بوده است.

سیاوش صفاریان‌پور

از حدود ۱۲ سالگی به اخترشناسی علاقه‌مند بود و این علاقه او را به سمت گسترش این علم کشاند. حضور او در صدا و سیما با ظهور دنباله‌دار هیل-باپ در آسمان انجام شد. او به همراه برادرش محمدفؤاد صفاریان‌پور در بهار ۱۳۷۶ به ساختمان صدا و سیما رفت. به علت دوقلو بودن توانستند به ساختمان راه یابند و پس از ارائه تقاضای ساخت برنامه دربارهٔ این دنباله‌دار به مسئولین شبکه ۲ به آنان در یک برنامه برای بیان صحبت‌هایشان ۱۰ دقیقه وقت داده شد. به دنبال این برنامه کوتاه مدت و استقبال از آن، بخش نجوم را به همراه برادرش در همان برنامه ادامه داد.

سیاوش صفاریان پور
سیاوش صفاریان پور

سیاوش صفاریان‌پور از سال ۱۳۸۰ همراه برادرش به ساخت برنامهٔ آسمان شب است که یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های نجومی هفتگی در دنیاست. علاوه بر این او از سال ۱۳۷۸ به مناسبت‌های گوناگون نجومی مانند خورشیدگرفتگی، ماه‌گرفتگی، نوروز و … به تولید ویژه برنامه‌های نجومی می‌پردازد که از جملهٔ مهم‌ترین آن‌ها می‌توان گذر زهره، آخرین کسوف قرن، اولین خسوف قرن و طولانی‌ترین کسوف قرن را نام برد. تیک‌تاک، مردم ایران سلام، کندو و چرخ از دیگر برنامه‌های وی بوده است.

صفاریان‌پور یکی از اعضای مؤسس و عضو شورای مرکزی پروژه بین‌المللی صلح ستارگان است. صلح ستارگان پروژه بین‌المللی است که سعی در ترویج علم و صلح دارد.
وی در حال حاضر با همراهی دکتر پژمان نوروزی برنامه‌های جذاب ترویج علم در تهران برگزار می‌کند.

جزئیات شرکت در همایش

شرکت در این همایش برای تمامی اعضای انجمن آیاز رایگان می باشد. علاقه‌مندانی که سابقه عضویت در انجمن ندارند می توانند با عضویت در انجمن در این همایش شرکت کنند. همچنین اعضایی که اعتبار عضویت آنان به اتمام رسیده درصورت تمدید می‌توانند در این همایش حضور یابند.

اعضای انجمن می توانند با ارسال مشخصات خود به شماره 09359729912 حضور خود در این برنامه را اعلام نمایند.

دفتر ثبت نام در انجمن: تبریز ، خیابان امام، جنب مسجد کبود، مجتمع تجاری ابریشم، طبقه همکف، مرکز عرضه تجهیزات نجومی آذراستار – تلفن: ۳۵۲۶۲۹۲۶-۰۴۱

علاقمندانی که امکان مراجعه به مرکز آذراستار برای ثبت نام را ندارند می‌توانند از طریق تکمیل فرم ثبت‌نام که در انتهای این پست قرار گرفته ثبت نام اولیه را انجام داده و ثبت نام تکمیلی را در روز همایش به انجام رسانند.

فرم ثبت نام را دانلود و اطلاعات درخواستی را تکمیل کنید، فرم تکمیل شده را به آدرس ayazastro@gmail.com ایمیل نمایید.

زمان: 16 شهریور 96 | از ساعت 15:30 تا 19:30
مکان: مجموعه ائل‌گلی، جنب پارکینگ و استخر، تالار اندیشه سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز

مریم فخیمی | روابط عمومی آیاز

 

پوستر: 

پوستر دوازدهمین سالگرد تاسیس آیاز
پوستر دوازدهمین سالگرد تاسیس آیاز
Share