اطلاعیه تغییرات رویداد «رویای کهکشانی من»

انجمن نجوم آیاز تبریز از سال 95 به مناسبت «هفته جهانی فضا» اقدام به برگزاری مسابقه کشوری «رویای کهکشانی من» در تبریز کرده است. اکنون در چهارمین سال برگزاری، این رویداد با تغییراتی در سال 98 اجرا خواهد شد. 

این رویداد که به مناسبت هفته جهانی فضا تدارک دیده شده، فرصتی است برای علاقمندان به نقاشی و نویسندگی تا استعداد خود را در حوزه «نجوم و فضا» بیازمایند. این رویداد در سه سال گذشته، به صورت رقابتی و در دو بخش داستان‌ کوتاه علمی‌تخیلی و نقاشی با موضوع نجوم و فضا برگزار شده است.

این رویداد بنا به اذعان شرکت‌کنندگان، توانست رسالت اصلی خود یعنی ترویج دانش نجوم و فضا را از طریق ادبیات و هنر به درستی انجام دهد. چرا که شرکت‌کنندگان در بخش‌های مختلف رقابت، پیش از ارسال اثر به مطالعه درباره رویدادهای علمی ‌پرداخته و تلاش داشتند توانایی‌های علمی، ادبی و هنری خود را افزایش دهند.

اگرچه در هر دوره شاهد افزایش چشمگیر آثار دریافتی بودیم، اما با توجه به شرایط اقتصادی، انجمن نجوم آیاز قصد برگزاری دوره چهارم این رویداد را نداشت. ولی پیگیری‌های بسیار مخاطبان، علاقمندان و خبرگزاری‌های مختلف، و احساس مسئولیت انجمن نجوم آیاز نسبت به ادامه رویداد و ایجاد انگیزه در کودکان و نوجوانان برای ورود به عرصه‌های علمی، ادبی و هنری، باعث شد تا تصمیمات دیگری برای ادامه رویداد اتخاذ شود.

بر همین اساس با تصویب شورای مرکزی آیاز، این رقابت کشوری در ادامه با رویکرد جشنواره برگزار خواهد شد.

بدین منظور در جشنواره کشوری «رویای کهکشانی من» مجموعه‌ای از رویدادها چون کارگاه‌های آموزشی، انتشار آثار برتر دوره‌های قبل، نمایشگاه نقاشی و دوره جدید رقابت برگزار خواهد شد.
همچنین به منظور نظم‌دهی به شیوه برگزاری و برنامه‌های زیرمجموعه این جشنواره، رقابت در دو بخش داستان کوتاه علمی‌تخیلی و نقاشی به طور مجزا و بازه زمانی دوسالانه برگزار می‌شود.

فراخوان چهارمین جشنواره کشوری «رویای کهکشانی من» به زودی منتشر خواهد شد.

در صورتی که مایل هستید از این رویداد علمی‌، ادبی و هنری حمایت مادی یا معنوی کنید با ما تماس بگیرید.
09372097756 یا Ayazastro@gmail.com

اهداف رویداد

این جشنواره با هدف آشنایی مردم با اهمیت نجوم، فضا، نقش یافته‌های این حوزه در بهبود زندگی بشر، زیبایی‌های چشم نواز آسمان شب و تاثیر ادبیات و هنر در پرورش تخیل و پیشرفت جوامع بشری برگزار می‌شود.
جشنواره کشوری «رویای کهکشانی من» تلاشی  برای بیدار کردن رویاهای نوجوانان و جوانان ایران در قالب داستان علمی‌تخیلی و نقاشی با هدف دستیابی به قله‌های رفیع دانش نجوم و فضا است. بخش رقابتی این رویداد برای سنجش توانایی خلق آثار هنری یا داستانی برگزار نمی شود. هدف  این رقابت آشنا کردن کودکان و نوجوانان با دانش نجوم و فضا است. به امید اینکه از میان شرکت‌کنندگان افرادی پرورش یابند که بتوانند موجب پیشرفت بیش از پیش دانش نجوم و صنعت فضایی در ایران شوند.

 جدول سه دوره گذشته

Untitled1 (2)اختتامیه
اهدا جوایز و هدایای داوران: 25 مهر 95 در همایش هفته جهانی فضا
سخنرانان همایش: مریم فخیمی(دبیر برگزاری)، دکتر ساسان امانی از دانشگاه صنعتی سهند (موضوع: روند تکاملی ماهواره‌های سنجش از دور)، مهندس فرهاد فرهنگ لاله (موضوع: معرفی روزجهانی فضا)، دکتر محمدمهدی شفیع (موضوع: معرفی سازمان فضایی ایران و  پژوهشکده رانشگرهای فضایی)
کلیک کنید: گزارش تکمیلی

Untitled2 (2)اختتامیه
اهدا هدایای داوران، جوایز نفرات برتر و آثار شایسته تقدیر: 27 مهر در همایش هفته جهانی فضا
سخنرانان همایش: مریم فخیمی (دبیر برگزاری) ، مهندس فرهاد فرهنگ لاله (موضوع:معرفی سازمان فضایی ایران و پژوهشکده رانشگرهای فضایی)، مهندس آریا صبوری (موضوع: معدن‌کاوی در فضا)، مهندس نوید فرخی (موضوع: ضرورت ترویج ادبیات علمی‌تخیلی)
کلیک کنید: گزارش تکمیلی

Untitled3 (2)اختتامیه
اهدا جوایز برندگان و هدایای داوران: در همایش 1 آذر
سخنرانان: امیر تقی زاده (معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی)، مریم پرتوی‌نژادی (رئیس انجمن)، مریم فخیمی (دبیر برگزاری)، نوید فرخی (نویسنده و مترجم ادبیات پلیسی و علمی‌تخیلی)، جلال شمع‌‌سوزان (نماینده داوران)
کلیک کنید: گزارش تکمیلی

 

Share