آیازگئجه‌لری، گزارش رصد عمومی تیر ۹۸

طبق روال هر ماه رصد عمومی انجمن نجوم آیاز در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مورخه 19 و 20 تیر98، با همکاری مرکز عرضه تجهیزات نجومی آذراستار، و با حضور اعضای فعال انجمن نجوم آیاز و علاقمندان علم نجوم مقابل پاساژ ابریشم واقع در خیابان امام جنب مسجد کبود برگزار شد. در این رصد 2 ساعته، از دو تلسکوپ بازتابی مدل دابسونی 8 اینچ استفاده شد. برای رفاه حال علاقمندان دو قسمت برای رصد در نظر گرفته شد.

 خورشید و  ماه اجرام مورد رصد این برنامه بودند. با توجه به عدم رویت لکه بر سطح خورشید تصمیم بر آن شد که رصد ماه انجام شود. در یکی از تلسکوپها از عدسی چشمی 25 میلی استفاده شد که در این صورت با توجه به فاصله کانونی آینه تلسکوپ که 1200 میلی متر است علاقمندان توانستند ماه را با بزرگنمایی 48 برابر رصد کنند که یک نمای کلی از ماه قابل رصد بود.
در تلسکوپ دیگر که آن هم از نوع بازتابی و مدل دابسونی 8 اینچ بود از عدسی چشمی 10 میلی‌متری استفاده شد که امکان رصد ماه را با بزرگنمایی 120 برابر فراهم می‌کرد، بنابراین رصد سطح ماه با بزرگنمایی و وضوح بیشتر امکان پذیر بود. در مقایسه با تلسکوپ دیگر رصد چاله‌ها و گودالهای ماه که در اثر برخورد شهابسنگ‌ها به وجود آمده و به دهانه های برخوردی معروف است ممکن بود. در این دو روز که رصد عمومی برگزار شد، مانند ماه های قبل جمع زیادی از علاقمندان نجوم شهر تبریز از این برنامه استقبال کردند.
گزارش: مسعود رحیم‌پور

1

2

3

4

5

Share