گزارش برنامه ماه‌گرفتگی

انجمن نجوم آیاز تبریز که همواره یکی از پیشتازان عرصه نجوم آماتوری در ایران بوده، برنامه ویژه‌ای به مناسب ماه‌گرفتگی، سه‌شنبه ۲۵ تیر از ساعت 23 در تپه پرچم ائل‌گلی تبریز برگزار کرد.

این برنامه از همان ابتدا با حضور بی نظیر علاقمندان علم نجوم مواجه بود و حتی تعداد زیادی از شهروندان و مسافران زودتر از زمان اعلام شده در محل رصد حاضر شده بودند. گروه ترویجی و تیم رصدی انجمن نجوم آیاز تبریز، قبل از آغاز ماه گرفتگی برنامه رصدی اجرامی از جمله مشتری، زحل و رصد دهانه های برخوردی ماه را ترتیب دادند که با استقبال حاضران مواجه شد. بعد از آغاز ماه گرفتگی و ورود ماه به منطقه سایه، مردم مشتاقانه به رصد ماه پرداختند. علاوه بر رصد، تعدادی از شرکت‌کنندگتن در رصد به عکاسی از خسوف پرداختند. با توجه به اینکه پدیده ماه گرفتگی با چشم غیرمسلح قابل رصد بود، اما برای افزایش کیفیت علمی رصد، انجمن نجوم آیاز 2 تلسکوپ بازتابی مدل دابسونی 8 اینچ برای این برنامه تدارک دیده بود. برنامه ماه گرفتگی تا ساعت 2:30 ادامه داشت و تا آخرین لحظه  مردم علاقمند همراه ما بودند.

لازم به ذکر است، بامداد چهارشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۸ ماه‎گرفتگی جزئی در ساعت ۰۰:۳۱:۴۳ در ایران آغاز شد و در ساعت ۰۲:۰۰:۴۴ دقیقه بامداد به اوج خود رسید و در ساعت ۰۳:۲۹:۳۹ بامداد این خسوف جزئی پایان یافت.

گزارش: مسعود رحیم‌پور

عکاس: الناز بزرگزاده

04

02
03

 

01

 عکاس: رامین فرح‌خیز، عضو انجمن نجوم آیاز

1

عکاس: مهدی پیلتن، عکاس هوانوردی، تبریز

4

عکاس: نگین دیباوند، الناز بزرگ‌زاده

05

06

7

2

3

08

07

Share