معرفی کنفرانس های TED

TED : مخفف Technology, Entertainment, Design نام یک سازمان غیر انتفاعی آمریکایی است. شهرت این سازمان بخاطر برگزاری کنفرانس‌های ویژه‌ایست که هر ساله برگزار و با نام TED Conference شناخته می‌شوند.

 این سازمان در سال ۱۹۸۴ در کالیفرنیا تاسیس شد و امروزه در اقصی نقاط جهان کنفرانس برگزار می‌کند.

هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها، گردهمایی مدیران شرکت‌های بزرگ فناوری دنیا (گوگل، مایکروسافت، اپل، سان مایکروسیستمز و …)، در یک مکان و زیر یک سقف، با برترین دانشمندان، هنرمندان، معماران، اساتید، و نظریه‌پردازان تمامی رشته‌های علمی و کاربردی (شخار کاپور، جیمز کمرون، بیل گیتس، ال گور، جرج اسموت، بیل کلینتون، براین گرین، استیون هاوکینگ، ریچارد داوکینز و …) است تا با تبادل اطلاعات راهکارهایی برای معضلات بزرگ جهان بیابند.

کنفرانس‌های تد به طور مستقیم توسط سازمان تد برگزار و اداره می‌شود در حالیکه رویدادهای تداکس بر اساس اجتماع و کاملاً مستقل، برنامه ریزی و اجرا می‌شوند. هدف تداکس‌ها ایجاد اشتیاق برای گسترش ایده‌های ارزشمند «در سطح بومی» است.

سخنرانی های کنفرانس‌های تد به صورت رایگان در وب‌سایت TED.com با جهانیان به اشتراک گذاشته می‌شود. هر روز یک سخنرانی جدید بر روی این وب‌سایت قرار می‌گیرد. همچنین سخنرانی‌های تد از طریق «پروژه ترجمه باز» توسط داوطلبین در سراسر جهان ترجمه و زیرنویس می‌گردد. علاوه بر وب‌سایت تد، شبکه‌های تلویزیونی، رادیو، نت‌فلیکس و وب‌سایت‌های متعدد سخنرانی‌های تد را منتشر می‌کنند.

تحت عنوان تداکس، افراد در سراسر جهان می‌توانند از تد لایسنس یا حق امتیاز رایگان برای برگزاری رویدادهایی شبیه به کنفرانس تد در مجامع خود دریافت کنند. این رویدادها ترکیبی از پخش ویدیوهای تد و سخنرانی‌های زنده است. ویدیوی سخنرانی‌های تداکس‌ها ممکن است توسط تد انتخاب شود تا مانند سخنرانی‌های تد منتشر گردد.

یکی دیگر از روش‌های تد برای حمایت از ایده‌های ارزشمند «جایزه تد» است. این جایزه یک میلیون دلاری هر سال به یکی از افرد استثنایی جامعه تد داده می‌شود که آرزویی بزرگ برای تغییر جهان دارد. همچنین برنامه «یاران تد» به نوآوران سراسر جهان کمک می‌کند تا عضو جامعه تد شده و با کمک این سازمان اثر فعالیت‌ها و پروژه‌های خود را چندین برابر کنند. از طرفی «تد اِد» با ترکیب استادان خبره و انیمیشن سازها اقدام به تولید ویدیوهای کوتاه آموزنده برای استفاده افراد و کلاس‌های درس می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره کنفرانس‌های آینده تد به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

http://www.ted.com/registration

تد را در شبکه‌های اجتماعی توییر و فیس‌بوک دنبال کنید:

http://twitter.com/TEDTalks

http://www.facebook.com/TED

انجمن نجوم‌ آیاز از افرادی که مایلند در آینده برای راه‌اندازی تداکس در تبریز همکاری کنند، خواهشمند است اطلاعات خود را (نام، نام خانوادگی، سال تولد، رشته تحصیلی، شغل، شماره تماس، شهر محل سکونت و…) به آدرس پست الکترونیکی  ayazastro@gmail.com ارسال نمایند.

باتشکر

اشکان نجار

Share