۲۹اسفند همراه با ساعت زمین + مسابقه عکاسی آیاز

نزدیک به ۱۵سال است که در آخرین روزهای  ماه مارس برنامه ساعت زمین اجرا و طی آن چراغ‌های معابر یا ساختمان‌های مهم‌ شهرها به مدت یک ساعت خاموش می‌شوند. ساعت زمین همه‌ ساله در آخرین شنبه ماه مارس، از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ ، به وقت محلی شرکت کنندگان، برگزار می‌شود.

نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال ۱۳۹۰ و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد. در سال‌های بعد دیگر شهرهای کشور هم به ساعت زمین پیوستند.
در تبریز نیز برای گرامیداشت ساعت زمین، چراغ‌های عمارت شهرداری خاموش می‌شود.

از بزرگداشت ساعت زمین عکاسی کنید

انجمن نجوم آیاز از علاقمندان دعوت می‌کند در این برنامه ویژه شرکت کرده و‌ عکس‌هایشان را به آدرس پست الکترونیکی ayazastro@gmail.com ارسال نمایند تا در کانال و سایت آیاز با نام ‌خودتان منتشر شود.
به دو تصویر برگزیده هدایایی به رسم یادبود اهدا خواهد شد.

کوتاه درباره تاریخچه ساعت زمین

ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال ۲۰۰۷ ، زمانی مطرح شد که ۲٫۲ میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند. به دنبال این اقدام سیدنی، بسیاری از شهرهای دیگر جهان، این رویداد را به تصویب رساندند. اکنون این رویداد جهانی توسط صندوق جهانی طبیعت سازماندهی و در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود.در طی این برنامه، خانواده ها و کسب و کار با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند.

 اما هدف این رویداد چیست؟

در طی این برنامه، خانواده ها و کسب و کار با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند.آرمان مهم این اقدام، افزایش آگاهی عمومی درباره تغییرات آب و‌هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان است.

وعده ما ۲۹ اسفند، ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰

20160304_BEELD_Earth_Hour_2016_twitter

نویسنده: مریم ‌فخیمی

Share