گزارش گشت رصدی تخصصی در مرداد

انجمن نجوم آیاز تبریز گشت رصدی تخصصی همراه با کارگاه آموزشی را پنجشنبه 17 مرداد در پیست اسکی سهند برگزار کرد. محمد حسین الماسی مدرس تخصصی نجوم رصدی و المپیاد نجوم مدرس  این کارگاه بود.

گروه رصدی آیاز طبق برنامه پیش بینی شده ساعت ۱۸:۳۰ از مقابل پژوهشسرای آذربایجان عازم رصدگاه شد و حدود یک ساعت بعد به پیست اسکی سهند رسید. پس از اسکان شرکت‌کنندگان و استراحتی کوتاه، با تشکیل یک دورهمی 30 دقیقه ای مقررات، نحوه گروه بندی اعضا جهت برگزاری کارگاه های آموزشی و برنامه تور رصدی توسط عماد قاضی طباطبایی به اطلاع شرکت کنندگان رسید.
در ادامه استاد محمدحسین الماسی توضیحاتی درباره تلسکوپ‌ها و نحوه استفاده صحیح از ابزارهای اپتیکی به شرکت‌کنندگان ارائه کرد. بعد از توضیحات مدرس، شرکت‌گنندگان گذر ایستگاه فضایی بین المللی از فراز منطقه، سیاره زحل و حلقه‌هایش، سیاره مشتری و اقمارش، ماه و گودال‌های آن و اجرام اعماق آسمان چون کهکشان آندرومدا و سحابی حلقه را توسط چهار تلسکوپ فعال رصد کردند. باتوجه به اینکه زمان این گشت نزدیک به اوج بارش شهابی برساووشی بود، رصدگران چندین شهاب را نیز رصد کردند.
در بخش رصد صورفلکی، ستاره‌ها و اجرام آسمانی معرفی شد. بعد از صرف میان و عده و شام، علاقمندان به رصد پرداختند و همچنین نقشه‌ها و اطلس‌های آسمان و نحوه استفاده کاربردی از نقشه‌ها در رصدها به حاضرین آموزش داده شد.
تیم رصدی صبح جمعه بعد از صرف صبحانه ساعت 8 به تبریز بازگشت.
از شرکت‌کنندگان در این گشت رصدی تخصصی سپاسگزاریم.
مسئولان برگزاری: مریم پرتوی‌نژادی، مینو خوشرنگ‌باف
گزارش: مریم فخیمی
عکاس: مریم پرتوی‌نژادی
IMG_0518 (2)
Share