گزارش چهاردهمین سالگرد تاسیس آیاز

همایش بزرگ نجوم به مناسبت چهاردهمین سالگرد تاسیس انجمن نجوم آیاز، پنجشنبه 31 مرداد، در پژوهشسرای آذربایجان برگزارشد. 
سالگرد تاسیس آیاز از سال‌های گذشته بهانه‌ای شد تا این انجمن میزبان همایش‌ها و برنامه‌های علمی خاصی در تابستان هر سال باشد. در چهاردهمین سالگرد تاسیس این انجمن، دکتر داوود محمدزاده جسور عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز و مهدی‌یار موسوی صدر دانشجوی دکترای اخترفیزیک دانشگاه تبریز سخنرانان ویژه همایش بودند.

در ایتدای این همایش محمد امین پشمینه‌آذر دبیر برگزاری به شرکت‌کنندگان خیرمقدم گفت و توضیحاتی درباره سالگرد تاسیس آیاز ارئه داد. در ادامه مریم پرتوی‌نژادی رئیس آیاز، درباره فعالیت‌ها یک سال گذشته انجمن سخنرانی کرد.
در ادامه این همایش که با استقبال عموم مردم مواجه شد، دکتر محمدزاده جسور درباره تولد و مرگ سیاهچاله‌ها و مهدی‌یار موسوی صدر درباره نقش منجمان آماتور در پیشرفت دانش نجوم سخنرانی کرد.
در این همایش، دکتر امیر تقی‌زاده، معاون  فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی در سخنرانی خود با اشاره به نقش موثر سمن‌ها در کشور،  تلاش انجمن‌های مردم نهادی چون آیاز را در پیشرفت علم و دانش مهم توصیف کرد.
بعد از وقت استراحت و پذیرایی، مریم فخیمی دبیر چهارمین جشنواره «رویای کهکشانی من» توضیحاتی درباره رویکرد جشنواره ارائه کرد. در پایان نیز علی مولایی یکی از نوجوانان فعال آیاز سخنرانی کوتاهی درباره یکی از تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل ارائه کرد.

در اختتامیه این همایش تندیس ویژه انجمن نجوم آیاز به پاس حمایت‌های بی دریغ معاونت فرهنگی و امورجوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی به دکتر امیرتقی‌زاده اهدا شد.
همچنین به اعضا فعال در دوره‌های آموزشی، برنامه‌های ترویجی، رصدی، پژوهشی و حامی انجمن لوح سپاس اهدا شد.

برش کیک سالگرد تاسیس و اجرای هنرمندان نوازنده از دیگر بخش‌های این همایش بود.

از حضور تمام علاقمندان به نجوم به ویژه اعضا موسسه نابینایان و کم‌بینایان بصیر در این همایش سپاسگزاریم. همچنین از مدیریت محترم پژوهشسرای آذربایجان، سرکار خانم غفاری برای همکاری بی‌دریغشان متشکریم.

دبیر برگزاری: محمد امین پشمینه‌آذر
گزارش: مریم فخیمی
عکاس: فرزین ایزددوست‌دار

09

10

02

03

04

06

07

05

11

12

13

14

08
15

Ayaz AOA 14th - 1398

Share