گزارش کار اولین همایش

اولین همایش نجوم آیاز با حضور دکتر نوروزی
همایش نجوم

انجمن نجوم آیاز اولین همایش رسمی نجوم را در سطح آذربایجان شرقی برگزار کرد. قرار بر این بود که این همایش به مناسبت هفته فضا برگزار گردد که به دلیل مشکلات اداری با یک هفته تاخیر در 26 آبان 85 در پژوهش سرای دانش آموزی آذربایجان برگزار گردید. خوشبختانه جناب آقای دکتر محمد رضا نوروزی با سعه صدر دعوت انجمن آیاز را قبول  کرده و در برنامه حضور یافتند. ایشان اولین عکاس آنالما در ایران هستند ( به عکاسی آنالما در زیر اشاره می‌شود) . این همایش با حضور آقایان میرزاده (رئیس سازمان آموزش و پرورش استان اردبیل ) ، شیبانی (رئیس خانه فیزیک و نجوم استان)، قاسملو (کارشناس مسئول گروههای آموزشی استان)، اصغری اردلانی (معاونت آموزش متوسطه ناحیه 3 تبریز) فرشباف و آقای اصغری (سر گروه آموزشی درس فیزیک استان) زینت یافته بود.

باشگاه طبق برنامه ریزی قبلی، راس ساعت 30 : 9 صبح شروع و بعد از افتتاح مراسم ، آقای شفیق ریاست محترم پژوهش سرای دانش آموزی آذربایجان بیانات خویش را در مورد اهداف پژوهش سرا آغاز کردند. سپس رئیس وقت انجمن، اشاره ‌ای به تاریخ نجوم ایران به خصوص جایگاه شهرستان های تبریز و مراغه نموده و در مورد چگونگی تشکیل انجمن ، اهداف و فعالیت­هایی که در جهت ترویج علم نجوم صورت گرفته بود، گزارش اجمالی ارائه داد.

سپس آقای دکتر نوروزی سخنرانی خویش را آغاز کردند. ابتدا تمایل و علاقه خود به دیدن شهر باستانی تبریز را  مطرح و سپس در رابطه با علم نجوم و بحث  آلودگی نوری سخنان خود را ادامه داده و نحوه مبارزه با آن و اثرات مخرب آن را  روی محیط زیست بیان نمودند. ایشان به برخی از خاطرات خود اشاره و درباره نجوم استانی سخن گفته و به این موضوع اشاره کردند که برخی از نظریه های علم نجوم توسط ایرانیان مطرح شده است که دیگر ستاره شناسان، این نظریه­ها را به نام خود ثبت کرده‌اند. بعد از online casino سخنرانی آقای نوروزی ، یکی از اعضای فعال انجمن، مقاله‌ای را در زمینه سفرهای فضایی ارائه داد. در این  مقاله ابتدا به اولین گام­های سفر به فضا و همچنین پرواز موفق آتلانتیس و ساختار موشک­ها پرداخته شد. او هم چنین در مورد ماهواره­ها ، شاتل­ها و عملکرد آنها نیز مطالبی بیان نمود.

بعد از خاتمه زمان پذیرایی، پاسخ سوالات کتبی از حاضران جلسه جمع آوری گردید. سپس آقای دکتر نوروزی اطلاعاتی در مورد عکاسی آنالما و سیاره زمین و بخش های مختلف آن از دید ماهواره ها ارائه نمودند.

آنالما مسیر ظاهری خورشید در طول یک سال در آسمان می باشد که به صورت 8 (هشت انگلیسی)است. بعد از این قسمت آقای نوروزی همراه با دبیر انجمن به سوالات نجومی حاضران پاسخ دادند.

در پایان مراسم با اهدای جوایز به کسانی که در مسابقه روز نجوم ـ16 اردیبهشت 85 ـ و نیز مسابقه سوالات مطرح شده در باشگاه برنده شده بودند، توسط اساتید و بزرگان حاضر در مجلس تقدیر شد. در این همایش همچنین از آقای شفیق  و آقای دکتر نوروزی تجلیل به عمل آمده و همایش با بازدید حضار از نمایشگاه کتب نجومی ، تصاویر سه بعدی مریخ ، برخی نقشه‌های آسمان و مجلات نجوم ادامه یافت و در بخشی دیگر یکی دیگر از اعضای انجمن به معرفی تلسکوپ های موجود در انجمن پرداخت.

نتیجه کلی اینکه، استقبال دانش آموزان از این باشگاه خوب قلمداد شد ، اما به دلیل عدم امکانات برای جذب تمام اقشار جامعه، به امکانات بیشتری برای تشکیل باشگاه‌های عمومی در سطح عموم مردم نیاز داریم تا همیشه باشگاه­هایی در تمام سطوح سنی برگزار کنیم.

به امید پیشرفت روز افزون انجمن

هانیه امیری صادقان/ معاون انجمن نجوم آیاز

برای دیدن اندازه ی واقعی عکس ها، روی عکس کلیک کنید:

Share