کهکشان راه‌شیری چه رنگی است؟

کهکشان راه شیری چه رنگی است؟

کهکشان ما از داخل تلسکوپ موجودات فضایی به چه رنگی است؟؟ به نظر می‌رسد اسم کهکشان ما برگرفته از رنگش است ولی به دلایل نادرستی.

به گفته دکتر جفری نیومن (Dr. Jeffrey Newman) رنگ راه‌شیری مثل برف تازه، سفید است.  اجداد ما هنگامی که در آسمان نوار کهکشان را که از یک افق تا افقی دیگر کشیده شده، را می‌دیدند، این اسم را به کهکشان ما دادند، چون به چشم انسان به رنگ شیری دیده می‌شود. چشم انسان در طول‌موج های بلند حساسیت کمی به تشخیص رنگ دارد. قسمت‌هایی از کهکشان راه‌شیری به رنگ زرد یا قرمز است و در بعضی قسمت‌ها آبی، ولی چشم نمی‌تواند شدت رنگ قرمز را به خوبی تشخیص دهد و رنگ آبی را بیشتر می‌بییند، در صورتی که ابزار یا دوربین حساس قادر است.

کهکشان‌های دیگر را می‌توانیم به طور کامل ببینیم و رنگ ودرخشندگی آن‌ها را بسنجیم. رنگ و درخشندگی ابزار خوبی در ستاره‌شناسی است چون به ما کمک می‌کنند تا اطلاعاتی را از ستاره‌ها و کهکشان‌‌ها به دست آوریم.

متاسفانه ما تصویر کلی از کهکشانمان را از بیرون از کهکشان نمی‌بینیم به همین دلیل به روش‌های دیگری متوسل می‌شویم. نه تنها ما از داخل کهکشان به آن می‌نگریم بلکه دید ما توسط غبار ابری و غبار میان‌ستاره‌ای مسدود می‌شود، چون غبار میان‎ستاره‌ای نور را پراکنده می‌کند. ما قادر به دیدن 1000 تا 2000 سال‌نوری در هر جهت از کهکشان هستیم در صورتی که کهکشان راه‌شیری 100,000 سال‌نوری وسعت دارد.

تصویر موزائیکی زیر دید ما از کهکشان راه‌شیری است که ترکیبی از 3000 فریم CCD است.

کهکشان راه شیری

به گفته Newman با استفاده از یک تصویر نمی‌توان رنگ کهکشان را تشخیص داد. به همین دلیل به روش‌های مختلفی متوسل می‌شویم. به جای اینکه مستقیما به کهکشان راه‌شیری نگاه کنیم، کهکشان‌هایی را بررسی می‌کنیم که شبیه راه‌شیری هستند و می‌توان رنگ و درخشندگی آن را تعیین کرد.

Newman به کمک Timothy Licquia یکی از دانشجویان دکترای فیزیک، با بررسی تصاویری از Sloan Digital Sky Survey (تصاویری که شامل جزئیاتی از یک میلیون‌ کهکشان هستند)، به دنبال کهکشان‌هایی هستند که از نظر جرم کلی و آهنگ شکل‌گیری ستاره‌ها شبیه به راه‌شیری باشند.

کهکشانی شبیه به راه شیری

عکسی از کهکشانی که شبیه به راه شیری است و به نام SDSS J083909.27+450747.7 شناخته می شود.

رنگ ترکیبی کهکشان ما سفید (برفی) است، به سمت مرکز کهکشان زرد رنگ و در قسمت بازوهای مارپیچی آبی رنگ به نظر می‌رسد.

Newman و Licquia متوجه شدند که دمای رنگ نور 4,840 درجه کلوین است که بسیار نزدیک به نوری است که از یک لامپ نوری استاندارد با دمای رنگ 4,700-5,000 درجه کلوین است.

رنگ برف تازه، طبیعی‌ترین رنگ سفید روی زمین است  در صورتی که شیر نسبت به برف کمی به رنگ آبی می‌گراید.

رنگ راه‌شیری می‌تواند جزو دسته کهکشان‌های آبی تلقی شود و هم می‌تواند جزو دسته کهکشان‌های قرمز باشد. کهکشان‌های قرمز متشکل از ستاره‌های پیر است، در حالی که کهکشان‌های آبی شامل ستاره‌های جوان هستند. با اینکه راه‌شیری هنوز هم ستاره‌هایی را تولید می‌کند ولی در حال نزدیک شدن به پایان عمر خود است. چند میلیارد سال بعد، کهکشان ما به مکان کسل کننده‌ای تبدیل خواهد شد، اکثر ستاره‌ها در حال اتمام انرژی خود هستند، بدون اینکه ستاره‌ی جدیدی متولد شده و جایگزین شود. به تدریج بازوهای مارپیچی راه‌شیری تیره‌تر خواهند شد، چون هیچ ستاره‌ی آبی باقی نخواهد ماند.

منبع

Universe Today

نویسنده: هانیه امیری

AyazAstro.com

Share