نشست مسئولین سازمان فضایی ایران در تبریز

نشست سازمان فضایی در تبریز

نشست مسئولین سازمان فضایی ایران با حضور مسئولین، رؤسا و اعضای هیئت علمی دانشگاه های آذربایجان شرقی، روز چهارشنبه 14 دی و با هدف راه اندازی پژوهشکده تخصصی رانشگرهای فضایی در تبریز برگزار شد.

رئیس سازمان فضایی کشور از اجرای طرح علوم و اکتشافات فضایی نجوم و اخترفیزیک در تبریز خبرداد و گفت: این طرح از سوی سازمان فضایی کشور با مشارکت سازمان همکاریهای فضایی آسیا ، اقیانوسیه و آبسکو در کشورمان اجرا می شود که محل اجرای آن دانشگاه تبریز و رصدخانه مراغه است.

وی افزود: وجود قابلیت های علمی و تجهیزات فضایی دانشگاهی از جمله تلسکوپ های پیشرفته دانشگاه تبریز و رصدخانه مراغه زمینه را برای اجرای این طرح در آذربایجان شرقی فراهم کرده است.

رئیس سازمان فضایی کشور گفت: در این طرح اجرام آسمانی و زبـاله های فـضایی با مشارکت متخصصان دانشگاه تبریز پایش می شود و دانشگاه تبریز با اتصال به این شبکه در واقع به عنوان نماینده کشورمان عضو رسمی سازمان همکاریهای فضایی آسیا – اقیانوسیه می گردد.

وی گفت: مرکز تحقیقات مهندسی فضایی آذربایجان شرقی از این به بعد بـا عنوان پژوهشکده تخصصی رانشگرهای فضایی تبریز فعالیت خواهد کرد و با توجه به ظرفیت های بالای نیروی انسانی و پشتوانه علمی قوی در این استان به زودی شاهد انجام پژوهش های گسترده در این مرکز خواهیم بود.

نشست مسئولین سازمان فضایی در تبریز

فاضلی گفت: در گذشته سازمان فضایی به عنوان یک معاونت زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داشت و هم اکنون  این سازمان زیرنظر رییس جمهوری قرار گرفته و زمینه توسعه بیشتر آن فراهم شده است.

رئیس سازمان فضایی کشور همچنین از ایجاد پایگاه ملی پرتاب محموله های ماهواره ای درکشور خبر داد و گفت: این پایگاه قادر خواهد بود علاوه بر پـرتاب ماهواره های مخابراتی در مدار ژئو، محموله های ماهواره ای یا زیستی بسیار سنگین را به فضا پرتاب کند. رئیس سازمان فضایی کشور همچنین از ایجاد پایگاه ملی پرتاب محموله های ماهواره ای درکشور خبر داد و گفت: این پایگاه قادر خواهد بود علاوه بر پـرتاب ماهواره های مخابراتی در مدار ژئو، محموله های ماهواره ای یا زیستی بسیار سنگین را به فضا پرتاب کند.

نشست سازمان فضایی ایران در تبریز

در حاشیه این مراسم، حمید فاضلی از ایجاد نخستین شهرک فضایی کشور خبر داد و افزود: این شهرک مطابق با استانداردهای بین المللی در مجاورت شهر تهران ساخته می شود.

فاضلی گفت: در شهرک فضایی کشور علاوه بر ایجاد فضای تحقیقاتی علوم هوا – فضا، آزمایشگاه ملی فضایی نیز برای سامانه های بسیار سنگین فضا استـقرار خواهد یـافت کـه دانشمندان، دانشجویان و دانش آموزان و حتی عامه مردم نیز می توانند در پارک فضایی این شهرک با یافته های علوم فضا و هوا آشنا شوند.

منابع:

parssky.com

تابناک

سازمان جهاد کشاورزی استان

Share