جدیدترین سلفی از مریخ نورد کنجکاوی

درحالی که سه سال از فرود مریخ نورد کنجکاوی بر سطح سیاره سرخ فام مریخ می گذرد،جدیدترین سلفی این کاوشگر منتشر شد.

این تصویر کاوشگر را در بالای صخره هدف یعنی صخره Buckskin نشان می دهد. در این عکس کنجکاوی مشغول جمع آوری 7 نمونه استخراج شده می باشد .این محل در منطقه Marias Pass در کوهپایه شارپ واقع است.

این تصویر ترکیبی از ده ها عکس گرفته شده توسّط دوربین MAHLI در تاریخ 5 اوت 2015 است که  در 1065امین روز فعّالیّت کاوشگر بر روی مریخ گرفته شده است.92عکس که بصورت جزء به جزء توسّط MAHLI و بصورت خام در همین روز گرفته شده اند را در این سایت می توانید ببینید .

برای درک بهتر ابعاد تصویر، بهتر است توجّه شود که قطر چرخ های کاوشگر 20 اینچ(در حدود 50 سانتی متر) و دارای عرض 16اینچ(در حدود 40سانتی متر)است.

کاوشگر در 1060امین روز از کاوش خود (30جولای 2015) سوراخی را در ناحیه Buckskin حفاری کرده است. دو تکّه روشن که در جلوی کاوشگر قابل مشاهده هستند، از جنس مواد موجود در صخره Buckskin  هستند که بصورت پودر شده درآمده اند. تکّه ای که نزدیکتر به کاوشگر می باشد،موادی هستند که از غربال رد نشدند. این غربال در مکانیزم بررسی نمونه بر روی بازوی روباتیک کاوشگر جایی که مواد گردآوری شده بدان جا ریخته می شود،قرار دارد. نمونه های غربال شده به تجهیزات آزمایشگاهی موجود در درون کاوشگر منتقل می شود.

pia19807_flat-horizon-monday

تکّه هایی که در جلوی کاوشگر ولی در فاصله دورتر قرار دارد و تقریباً شکل مثلّثی دارد،نشان دهنده مواد زایدی هستند که در هنگام حفاری از دامنه کوه بسمت پایین لغزیده اند. اندازه قطر سوراخ 0.63 اینچ (در حدود 1.6سانتی متر) است که در نقطه بالای مواد زاید دیده می شود.

کاوشگر رو به سمت شمال شرقی دارد و از بالای تپّه ای با ارتفاع 6 متر به سمت دشت های مریخ نگاه می کند .این کاوشگر برای رسیدن به منطقه Marias Pass از این تپّه بالا رفته است. ارتفاعات کوه شارپ در پشت کاوشگر قابل مشاهده است.این در حالیست که لبه شمالی دهانه برخوردی گیل در افق های منتهی به سمت راست و چپ  است.

دوربین MAHLI  می تواند تصاویری بسیار با کیفیت و میکروسکوپی را تهیه کند. این دوربین روی بازوی روباتیک مریخ نورد نصب شده است و می تواند ساختارهایی با قطر ۵۰ تا ۱۰۰ میکرومتر را تفکیک کند. اندازه ای که معادل قطر یک تار موی انسان است. با چنین جزییاتی دانشمندان قادر خواهند بود ساختارهای ظریف سنگ ها و مواد معدنی را بررسی کرده و ساختارهایی که درون ذرات خاک مریخ ایجاد شده اند و همچنین رنگ این جزییات را به دقت بررسی کنند.

یکی دیگر از چشمگیرترین دوربین های کنجکاوی، دوربینی با قابلیت تصویر بردای استریو و رنگی است که به دوربین دکل (Mastcam) معروف است. این دوربین بر دکل مریخ نورد و در ارتفاع ۲ متری سطح مریخ قرار دارد. این دوربین می تواند تصاویر و فیلم هایی با کیفیت بالا (HD) تهیه کند. این دوربین می تواند جزییاتی در ابعاد ۲۲ سانتیمتر را از فاصله یک کیلومتری تفکیک کند و زمانی که به اطراف مریخ نورد نگاه کند می تواند جزییاتی در ابعاد نیم میلی متر را آشکار سازد.

غیر از این دو دوربین، کنجکاوی از ۸ سامانه دوربین های دیگر که بر عرشه آن سوار شده اند استفاده می کند. این دوربین ها دانشمندان را کمک می کند تا به ناوبری مریخ نورد بپردازند، موقعیت بازوی روباتیک را تعیین کنند ابزارهای بررسی شیمیایی را به درستی هدف گیری کنند و همچنین در هنگام فرود مریخ نورد نمایی دقیق از موقعیت و محل فرود را در شرایط فرود به دست آورند.

مترجم: حسین پاکزاد
منبع: Nasa.com

Share