نرم افزار افلاک نما – Planetarium

نقشه آسمان ضروری‌ترین ابزار مورد نیاز هر رصدگر است. ولی نقشه‌های کاغذی هیچگاه نمی توانند دقیقا وضعیت کنونی آسمان بالای سرمان را نمایش دهند و اجرام متحرک مانند سیارات را نشان نمی‌دهند، این موضوع همواره رصدگران مبتدی را در موقعیت یابی اجرام سماوی و تشخیص صورت‌های فلکی دچار مشکل می‌کند. نرم افزار  Asynx Planetarium باوجود حجم کمش یک نقشه کامل آسمان را برای شما فراهم می‌کند که اجرام مسیه، خورشید و سیارات را شامل می‌شود.

این نرم افزار سه نمای مختلف از آسمان را برای کاربر فراهم می‌کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، می‌توان از قسمت بالا و سمت چپ پنجره (در شکل با رنگ قرمز مشخص شده) و یا منوی view این سه حالت را انتخاب کرد. در حالت Horizontal آسمان بالای سر ناظر در همان لحظه نمایش داده می‌شود. حالت Geocentric نقشه‌ای از کل آسمان را نشان می‌دهد که به مکان ناظر بر روی زمین بستگی ندارد. و حالت Heliocentric نیز تصویر منظومه شمسی را از بالا نشان می‌دهد که موقعیت نسبی سیارات نسبت به هم قابل مشاهده است.

برای اینکه در حالت Horizontal آسمان ناظر صحیح نمایش داده شود باید زمان و مختصات ناظر به نرم افزار ارائه شود، بدین منظور ابتدا بر روی گزینه‌ای که در شکل فوق با رنگ آبی مشخص شده کلیک کنید. مطابق تصویر زیر (برای نمونه نرم افزار برای شهر تبریز تنظیم شده است) در ستون سمت چپ ابتدا یکی از محل‌ها را از لیست اول انتخاب کنید و سپس در قسمت Location Name نام آن را به دلخواه تغییر دهید که در اینجا به Tabriz, Iran تغییر یافته است، و در قسمت بعدی طول و عرض جغرافیایی خود را وارد کنید (تبریز در مختصات 46 درجه شرقی و 38 درجه شمالی قرار دارد)، بعد منطقه زمانی (Timezone) را وارد کنید (ایران در منطقه زمانی 3/5 قرار دارد) و در نهایت نام کشور را از لیست Day Light Saving Time Country  انتخاب کرده و بر روی Save and Exit کلیک کنید.

برخی از ویژگی‌های نرم افزار:

  • امکان وارد کردن زمان دلخواه برای رصد آسمان
  • نمایش بعد و میل اجرام منظومه شمسی
  • نمایش خط سیر خورشید در آسمان
  • قابلیت اعمال محدودیت برای قدر ظاهری
  • نمایش اطلاعات هر جرم با کلیک بر روی آن
  • نمایش تصویر کنونی ماه

دریافت (حجم: 1.68MB)

سایت سازنده

تصاویری از محیط نرم افزار (برای مشاهده سایز بزرگتر، روی عکس‌ها کلیک کنید):

Share