تمبرهای نجومی ، موضوع جدید سایت!

تمبر نجومی - موضوع جدید سایت!

تمبر نجومی، موضوع جدیدی است که قصد داریم از این به بعد در سایت آیاز دنبال کنیم و از این طریق در کنار پرداختن به مسائل نجومی، جذابیت های این علم در جای دیگری مثل تمبر را به تصویر کشیم. در ادامه با مقدمه ای بر تمبر و کلکسیون داری تمبر این موضوع را ادامه خواهیم داد.

کلکسیون داری و جمع کردن چیزهای مختلف، یکی از رایج ترین سرگرمی های جهان است که از گذشته عده بی شماری را در موضوعات مختلف مشغول خود کرده است. کلکسیون اسکناس، کبریت، سکه، لیوان، سیگار، تسبیح، فندک و خیلی چیز های دیگر که شاید به ذهن هرکسی نرسد. تمبر هم یکی از مهم ترین ، رایج ترین و با ارزش ترین آن هاست. در این میان غالب این مجموعه ها آنقدر گسترده اند که غیر ممکن است مجموعه دار بتواند تمامی آن ها را از همه جای دنیا جمع کند، پس به ناچار مجبور می شود با وضع قوانینی برای کلکسیون خود، اعضای مجموعه اش را محدود کند تا بتواند به سمت تکمیل آن پیش رود. مجموعه داران تمبر هم برای مثال با جمع کردن تمبر های کشور خود به ترتیب انتشار از حال به گذشته شروع می کنند و سعی در تکمیل مجموعه خود از تمبر های منتشر شده در کشورشان می کنند. انجام این کار شاید برای چند کشور دیگر نیز ممکن و میسر باشد، (آن هم با هزینه های زیاد) اما برای تمامی تمبر های جهان غیر ممکن است. پس مجموعه های دیگری با قوانین دیگر درست می کنند، برای مثال تمبر هایی از هر کشوری را با تصویری از موضوعی خاص جمع می کنند. گل، حیوانات ، خودرو ، مشاهیر و موضوعات بسیاری که بسته به علاقه شخص، از بین تمامی تمبر های منتشر شده در دنیا قابل جمع کردن هستند. این روش را جمع آوری تمبر موضوعی یا Topical Stamp Collecting می گویند.

 تمبر های نجومی

حال اگر منجمی، یک کلکسیون دار تمبر هم باشد، مطمئنا یکی از موضوعات انتخابی اش نجوم و فضا خواهد بود. چند سالی هست که جمع آوری تمبر را شروع کرده ام و از سال پیش مجموعه جدیدی را با موضوع نجوم آغاز کرده ام. تمبرهایی که در جهان هستند، غالبا با مناسبت و بهانه ای خاص منتشر می شوند. در بخش جدید سایت یعنی تمبر نجومی قصد داریم قسمتی از تمبر های بی شماری که از همه جای دنیا با موضوع نجوم منتشر شده و در دسترس می باشد را برای بازدید قرار دهیم و درباره مناسبت و موضوعی که به تصویر کشیده توضیحاتی بیافزاییم. به این ترتیب با تاریخچه فعالیت ها و مناسبت های نجومی بسیاری آشنا خواهیم شد.

قاضی طباطبایی

AyazAstro.com

Share