دورهمی نجومی در ۸۶مین باشگاه ماهانه آیاز

86مین باشگاه ماهانه آیاز، پنجشنبه 25 آبان 96، برگزار خواهد شد. در دورهمی آیاز با هم درباره اینکه “زمین چه شکلی است” گفتگو خواهیم کرد.

نظریه زمین کروی یا گرد به زمان یونانیان باستان بازمی‌گردد. تمدن یونان در حدود سال ۹۰۰ قبل از میلاد ظهور یافت و در طول هزار سال بعد، کمک بزرگی به ستاره‌شناسی نمود. ابتدا، در قرن ششم قبل از میلاد یونانیان دریافتند که زمین کروی است و اولین بار فیثاغورث دانشمند یونانی کروی بودن زمین را اظهار داشت. آنها برای اولین بار محیط زمین، اندازه ماه و فاصله میان آنها را بدقت اندازه گرفتند.یکی از دلایل ارسطو در اثبات کروی بودن زمین این بود که کشتی‌ها در هر جهت که از ساحل دور شوند، ابتدا بدنه و سپس دکل آنها ناپدید می‌شود. همچنین ایرانیان باستان عقایدی مبنی بر گرد بودن زمین داشته‌اند که بازتاب آن‌ها را حتی می‌توان در رسومی همچون رها کردن سیبی شناور در آب هنگام چیدن سفرهٔ هفت سین دید که نشانی از شناور بودن کرهٔ زمین در فضا و پویایی آن است.

پیش از آن که یونانیان نظریه کروی بودن زمین را مطرح نمایند، اکثر مردم بر این باور بودند که زمین مسطح است. برای مثال هندوها معتقد بودند که زمین مسطح و بر شانه ۴ فیل قرار دارد که به نوبه خود بر پشت چهار لاک پشت شناور در اقیانوسی بی‌کران ایستاده‌اند. مصریان باستان زمین را رب‌النوع کب می‌پنداشتند که به پهلو دراز کشیده و الهه نات، تجسم خورشید، بر روی آن خیمده است.

با وجود اثبات علمی کروی بودن زمین، هنوز عده‌ای معتقدند زمین تخت است. نظریه زمین تخت طرفدارانی در کشورهای مختلف دارد. انجمن “زمین تخت فارسی” هم از سال 94 از طریق انتشار مطالب مختلف کار خود را در ایران آغاز کرد. اگرچه این انجمن مدعی است توسط نهادهای مرتبط تایید شده و فعالیت گسترده‌ای در فضای مجازی دارد، اما هیچ اطلاعاتی درباره موسسان احتمالی، نویسندگان و راه ارتباطی با این انجمن وجود ندارد.

بررسی شکل زمین در باشگاه آیاز

در دورهمی نجومی آبان با هم به بررسی علمی شکل زمین خواهیم پرداخت. در دورهمی‌های آیاز رسم بر این است که شرکت کنندگان در مباحثه حضور فعال داشته باشند. این‌بار شما به ما خواهید گفت زمین چه شکلی دارد؟ با چه روش‌هایی می‌توان شکل آن را اثبات کرد؟

شرکت در باشگاه‌های ماهانه آیاز آزاد و رایگان است.

زمان: پنجشنبه 25 آبان 96 از ساعت 17 تا 19
مکان: خیابان آبرسان، چایکنار جنوبی، پشت قنادی ایوبی، ساختمان امید، طبقه اول

مریم فخیمی، روابط عمومی آیاز

poster

Share