دورهمی نجومی در ۷۸مین باشگاه آیاز

78مین باشگاه ماهانه آیاز، پنجشنبه 28 بهمن ۹۵، در پژوهشسرای آذربایجان برگزار خواهد شد. ادامه مباحثه درباره کیهان‌شناسی موضوع اصلی این باشگاه است.

سینما مستند، پخش تازه‌ترین خبرهای دنیای نجوم و فضا ، نگاهی به رویدادهای رصدی اسفند ماه و آشنایی با ابزارهای نجومی از دیگر بخش‌های پیش‌بینی شده این باشگاه است.

در 77مین باشگاه ماهانه آیاز که  30 دی برگزار شد، یکی از مباحث کیهان‌شناسی یعنی نسبیت عام مورد بررسی قرار گرفت. اینشتین طی اصولی این نظریه را اعلام کرد:

۱. در نسبیت عام جهان ۴ بعدی است (زمان به عنوان بعد چهارم در نظر گرفته می‌شود).
۲. بین ماده و انرِژی تفاوتی وجود ندارد و هر دو می‌توانند موجب انحنای فضا – زمان شوند.
۳. تمامی قوانین فیزیکی مستقل از دستگاهی است که در آن فرمول بندی می شوند.
۴. اصل هم ارزی: یک میدان گرانشی، معادل دستگاه شتاب‌داری است که با شتابی برابر شدت آن میدان گرانشی در حال حرکت است و هیچ آزمایشی نمی‌تواند بین این دو حالت تفاوت قائل شود.

اینشتین معتقد به جهان پایا بود. یعنی جهان حالتی ایستا دارد (بدون انبساط یا انقباض). ولی پس از رصدهای ادوین هابل، قرمزگرایی در طیف کهکشان‌ها مشاهده و انبساط عالم اثبات شد. در نهایت، اینشتین پویا بودن کیهان را پذیرفت و گامی نو در کیهان‌شناسی برداشته شد.

اکنون در 78مین باشگاه ماهانه آیاز  گفتگو درباره کیهان‌شناسی ادامه خواهد یافت. اگر علاقمند به شرکت در این سلسله گفتگوها هستید، کتاب “مقدمه‌ای بر کیهان‌شناسی” نوشته «بارابا رایدن» را مطالعه کنید. فایل پی‌دی‌اف کتاب را از انتهای همین پست دانلود کنید.

کتاب

شرکت در این نشست برای تمام علاقمندان آزاد و رایگان است.

زمان: پنجشنبه 28 بهمن 95 | ساعت 15:30 تا 18

مکان: خیابان شریعتی جنوبی، خیابان والمان، پژوهشسرای آذربایجان

مریم فخیمی | روابط عمومی آیاز

Share