گزارش هفتاد و پنجمین باشگاه نجوم آیاز

هفتاد و پنجمین باشگاه نجوم آیاز پنجشنبه 27 آبان 95 از ساعت 15:30 الی 18 در پژوهشسرای آذربایجان برگزار شد. دکتر امین رضایی اکبریه عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، سخنران اصلی این باشگاه بود. وی دارای مدرک دکترای فیزیک ذرات بنیادی از دانشگاه صنعتی شریف است.
باشگاه آبان با پخش مستندی از زندگی ستارگان و مناسب‌ترین مکان‌ها برای یافتن حیات فرازمینی آغازشد.
پیش از آغاز بخش اصلی، سه سخنران ویژه این باشگاه، در یک گفتگوی کوتاه با مجری برنامه، توضیحات مختصری درباره موضوع انتخابی خود ارائه کردند.
سپس رویدادهای نجومی آذرماه و تازه‌های دنیای نجوم و فضا پخش شد. در ادامه دکتر امین رضایی اکبریه، با موضوع تاریخچه آغاز جهان و انفجار بزرگ به سخنرانی پرداخت. وی همچنین در صحبت‌های خود به مفاهیمی چون انبساط جهان، ماده و انرژی تاریک و ذره هیگز نیز اشاره کرد و معتقد بود وجود چنین نظم خارق العاده‌ای در ساختار جهان، بی دلیل و بی هدف نیست. دکتر رضایی از ظهور برخی نظریات چون جهان پلاسمایی که فاقد پشتوانه علمی لازم هستند نیز انتقاد کرد و گفت: مهمترین ایراد این مدل این است که فرمالیسم قابل اعتنایی ندارد بنابراین یک مدل پدیرفته شده نمی تواند باشد.
در ادامه و بعد از پذیرایی و استراحتی کوتاه و ثبت عکس دسته‌جمعی، هادی وطن خواه با موضوع بررسی چگونگی تشکیل اولین ساختارهای زیستی در کره زمین به ارائه مطرح ترین نظریه های موجود در مورد منشا حیات پرداخت. در بخش پایانی، فرزین کمری، دانشجو پزشکی و از علاقه‌مندان دانش فضایی با موضوع تاثیرات بی وزنی و همچنین شتاب گرانشی منفی و مثبت برروی فیزیولوژی بدن انسان، اطلاعات بسیار جذاب و مفیدی را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داد که مورد استقبال واقع شد. همچنین پخش قسمت هایی از آزمایشات مربوط به فضانوردان پیش از سفر به فضا مورد توجه حضار قرار گرفت. همچنین مجری برنامه بخشی از کتاب «رویای من» نوشته انوشه انصاری، اولین بانوی گردشگر فضایی را بمناسبت هفته کتاب قرائت کرد.
بدین ترتیب هفتاد و پنجمین باشگاه نجوم آیاز راس ساعت 18 به اتمام رسید. در پایان از همه اعضا انجمن و مسئولان پژوهشسرای آذربایجان که درهرچه بهتر برگزار کردن این باشگاه ما را یاری کردند، نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

دبیر: فاطمه طهماسبی

نویسندگان: فاطمه طهماسبی، مریم فخیمی

عکاس: اشکان نجار

ashkan-najar-1

ashkan-najar-5

ashkan-najar-8

ashkan-najar-4

ashkan-najar-6

ashkan-najar-3

Share