گزارش رصد ابرماه در تبریز

انجمن نجوم آیاز تبریز با همکاری مرکز عرضه تجهیزات تلسکوپ آذراستار و به دعوت تالار و رستوران بین‌المللی شهسواری، رصد ویژه و رایگان ابرماه را در برج بلور برگزار کرد.

نزدیک‌ترین ماه بدر در 7 دهه اخیر

9 آبان، ماه در دورترین فاصله‌اش از زمین در سال جاری میلادی قرار داشت و در زمان اوج مداری، به فاصله ۴۰۶۶۶۲ کیلومتری زمین رسیده بود. اما در 24 آبان، ماه در حضیض مداری بود و به نزدیکترین فاصله‌اش از زمین رسید. دوشنبه، ماه بدر ۳۵۶۵۰۹ کیلومتر از زمین فاصله داشت. این نزدیکترین فاصله ماه بدر از زمین از 5 بهمن 1326 تا کنون بود‌. اختلاف بین اوج و حضیض مداری ماه در این دو تاریخ (9 و 24 آبان) در حدود ۵۰ هزار کیلومتر بود، یعنی 50 برابر فاصله تهران تا مشهد!! دوشنبه 24 آبان، ماه در ساعت 14:52به حضیض رسید و ساعت 17:22 به وقت تبریز کامل شد. اگرچه تمام ماه‌های بدر درخشان هستند اما این درخشانترین ماه بدر در 7 دهه اخیر بود که به اَبَرماه معروف است. درخشندگی این ماه 14% بیشتر از درخشندگی ماه بدر در شرایط عادی بود. این رویداد تا 4 آذر 1413 تکرار نخواهد شد.
اما اوج و حضیض مداری چیست؟ مدار سیارات به دور خورشید به شکل بیضی است و خورشید در یکی از کانون‌های آن قرار دارد. فاصله سیارات تا خورشید ثابت نیست. زمانی که سیاره به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از خورشید می‌رسد می‌گوییم در حضیض است. در مقابل حضیض، اوج بیشترین فاصله سیاره از خورشید است.این تعریف در مورد حرکت ماه به دور زمین نیز به کار می‌رود.

در برنامه رصد اَبَر ماه در تبریز چه گذشت؟

این برنامه رصدی رایگان با همکاری انجمن نجوم آیاز تبریز، مرکز عرضه تجهیزات نجومی آذراستار و به دعوت مدیریت تالار شهسواری تبریز انجام گرفت. در این ویژه برنامه رصدی علاقمندان توسط دو تلسکوپ  8 اینچی و یک تلسکوپ 6 اینچی و یک دوربین دوچشمی، ماه را از طبقه 19 برج بلور تبریز تماشا کردند. در این برنامه رصدی که با استقبال کم نظیرشهروندان تبریزی مواجه شده بود، حضور کودکان و افراد مسن بسیار جالب توجه بود.
عکاسان و خبرنگاران نیز با شرکت در این برنامه‌ رصدی تصاویری از حضور مردم ثبت کردند.
این برنامه رصدی که از ساعت 17:30 عصر دوشنبه 24 آبان آغاز شده بود تا ساعت 22:15 ادامه یافت.

گزارش: مریم فخیمی
عکاس: اشکان نجار

ashkan-najar-7

ashkan-najar-8

photo_2016-11-19_21-29-59

Share