گزارش ویژه برنامه نجوم و شب یلدا ۹۰

گزارش ویژه برنامه شب یلدای 90

ویژه برنامه‌ای که به مناسبت شب یلدا توسط انجمن نجوم آیاز و انجمن نجوم دانشگاه تبریز (سُها) تدارک دیده شده بود، طبق برنامه ریزی قبلی، روز چهارشنبه 30 آذر 1390، ساعت 10 صبح و در تالار شهید شفائی دانشگاه تبریز برگزار شد. در ادامه به گزارش قسمت های مختلف این ویژه برنامه خواهیم پرداخت.

این برنامه که از سه بخش اصلی همایش، بازدید از افلاک نما ( پلانتاریوم) و رصد در مقابل دانشکده فیزیک تشکیل شده بود، میزبان میهمانان ویژه و علاقه مندان به ستاره شناسی بود. در آغاز برنامه پس از شنیدن آیاتی چند از کلام‌ا… مجید که توسط جناب آقای محمدرسول آزمایش (عضو شورای مرکزی انجمن آیاز) خوانده شد و همینطور اجرای سرود ملی، فعالیت های هر دو انجمن توسط مجری همایش – آقای فرخ امین غربالی (عضو شورای مرکزی آیاز) – برای شرکت کنندگان شرح داده شد. در ابتدای سخنرانی‌ها، خانم هانیه امیری ، دانشجوی فیزیک دانشگاه تبریز ، اخبار نجومی شامل رویدادهای چندماه اخیر و چند ماه آتی را بیان و در مورد پروژه های فضایی در حال انجام نیز اطلاعاتی همراه با اهداف و کارایی این فضاپیماها منتقل کردند. در انتها نیز در مورد یافته های جدید تلسکوپ کپلر در مورد سیارات فراخورشیدی توضیحاتی را ارائه دادند. در ادامه مهمان ویژه برنامه، جناب آقای حامد الطافی کارشناس ارشد اختر فیزیک و عضو تحریریه مجله نجوم  در مورد روش های رصد خورشید مطالب مفیدی را ارائه دادند. در انتهای بخش همایش نیز آقای صابر مرسلی دانشجوی فیزیک دانشگاه تبریز و عضو انجمن نجوم سُها، در مورد طولانی بودن شب یلدا از نظر نجومی بحث کردند و به سوالات حضار در این مورد پاسخ دادند.

همایش نجوم و شب یلدا 90 - انجمن نجوم آیاز

حاشیه همایش نجوم و شب یلدا (90)

بخش دوم برنامه ها بازدید از افلاک‌نما بود، که به دلیل محدودیت در ظرفیت، بعد از ثبت‌نام علاقه مندان در انتهای همایش و راس ساعت 14:30 حرکت به سمت افلاک‌نما با اتوبوس انجام گرفت. بعد از شروع برنامه افلاک‌نما، همه شرکت‌کنندگان با زیبایی های آسمان آشنا شدند و فناوری قدیمی این آسمان نما مانع از لذت نشستن زیر گنبد پر ستاره شبیه سازی شده نبود. در بخش بعدی بازدید کوتاهی از ساعت آفتابی طراحی شده توسط آقای دکتر عجب‌شیری‌زاده در برنامه پیش بینی شده بود. برفی که سطح ساعت آفتابی را پوشانده بود و تلاش برای کنار زدن این برف جز خاطرات به یادماندنی آخرین عصر پاییز شد. چنانکه در برنامه های طولانی ترین شب سال اعلام شده بود، بخش رصد اجرام آسمانی به خاطر ابری بودن هوا با استقبال کمی روبرو شد. در دقایقی که قسمت از آسمان صاف بود، علاقه مندان به رصد سیاره مشتری پرداختند و به همین خاطر در این قسمت فقط به آموزش کار با تلسکوپ و دوربین دوچشمی اکتفا شد. آسمان ابری شرکت کنندگان را به گذراندن این شب کنار خانواده ها و دوستان طبق سنت ها راهنمایی می کرد.

بازدید شرکت کنندگان در ویژه برنامه نجوم و شب یلدا از افلاکنمای دانشگاه تبریز

در انتها از اعضای فعال انجمن آیاز، بالاخص آقای مهدی آجیلی عضو شورای مرکزی آیاز و همچنین اعضای فعال انجمن سُها و تمامی کسانی برای برگزاری هرچه بهتر این برنامه تلاش کردند صمیمانه سپاسگزاریم.

هانیه امیری صادقان | عضو شورای مرکزی انجمن آیاز

——————————————————————————————————-

پی نوشت:

برای دیدن عکس های بیشتر به گالری عکس این ویژه برنامه مراجعه فرمایید.

Share