دومین نشست‌ ماهانه گفتگو درباره ژانر علمی‌تخیلی

دومین دورهمی ژانر علمی‌تخیلی، برای بررسی و گفتگو درباره رمان‌های برتر این ژانر، به نقد و بررسی رمان مشهور « مریخی» نوشته اندی ویر با ترجمه حسین شهرابی، اختصاص خواهد داشت. علاقمندان می‌توانند با مطالعه کتاب در این نشست‌ها شرکت کنند. این دورهمی‌ها به همت باغ کتاب تبریز و انجمن نجوم آیاز برگزار می‌شود.

هدف انجمن نجوم آیاز از این نشست‌ها، فراهم آوردن بستری مناسب برای ترویج ادبیات ژانر علمی‌تخیلی برای دستیابی به اهداف رقابت کشوری «رویای کهکشانی من» است. همچنین فرصتی است تا علاقمندان نجوم و ادبیات در کنار هم گردهم آیند و درباره موضوعات مشترک گفتگو کنند. در این جلسات درباره ایده‌ها، نقاط ضعف و قوت، شیوه روایت و ارزش ادبی و خلاقیت نویسنده با هم گفتگو خواهیم کرد.

درباره نشست‌های ماهانه ژانر علمی‌تخیلی اینجا بخوانید.

معرفی کتاب

andi

در پشت جلد می‌خوانیم:
رابینسون کروزوئه در قرن بیست‌ویکم، اما این بار در سیاره‌ی مریخ.
مارک واتنی، از خدمه‌ی دومین گروهِ فضانوردانِ ناسا است که بر سطح سیاره‌ی مریخ فرود آمده‌اند. به دلیل وقوعِ توفانِ شدید در مریخ، گروه مجبور می‌شود مریخ را در نهایت عجله ترک کند. در این بین مارک آسیب می‌بیند و فضانوردان دیگر چون تصور می‌کنند او مُرده رهایش می‌کنند و از مریخ می‌روند. اما مارک زنده است و تا آمدنِ گروهِ بعدیِ فضانوردان چهار سال زمان مانده. بااین‌همه، مارک کم‌تر از یک سال جیره‌ی غذایی دارد و هیچ ارتباطِ مخابراتی هم با زمین ندارد.
حال او باید دست به هر کاری که می‌تواند بزند تا زنده بماند. مریخی داستانِ قدرتِ هوشِ انسان است در برابر طبیعتِ بیگانه و دشمن‌خوی مریخ، داستانِ تنهاییِ یک فرد و قدرتِ علم برای کمک به بشر. نکته جالب درباره‌ی این کتاب پرداختن به جزئیات علمی در طول داستان است. بیشتر اتفاقات داستان با دلیل و توضیحات علمی توجیه می‌شود و این یکی از هیجان‌انگیز ترین ویژگی های این داستان است.
مریخی مدت‌ها در میان پرفروش‌ترین آثارِ داستانیِ جهان جای گرفت و ریدلی اسکات، کارگردانِ بزرگِ، مشغولِ ساختِ فیلمی از روی آن است.
درباره نویسنده اندی ویر؛ زادهٔ ۱۶ ژوئن ۱۹۷۲ نویسنده اهل ایالات متحده آمریکا است که در سبک علمی تخیلی می‌نویسد. اولین رمانش به نام مریخی او را به شهرت رساند. بر اساس این رمان فیلمی به همین نام به کارگردانی ریدلی اسکات ساخته شد.
در صورتی که مایل باشید می‌توانید در گروه علمی‌تخیلی آیاز عضو شده و علاوه برگفتگو درباره ژانر علمی‌تخیلی از برنامه‌ها اطلاع یابید. برای عضویت به این آی‌دی در تلگرام پیام دهید: t.me/teous  امیر عطایی
برای تهیه نسخه الکترونیک کتاب برنامه فیدیبو را نصب و کتاب را تهیه کنید.

اگر می‌خواهید در این راه آیاز را یاری کنید، تا تبریز در ادبیات علمی‌تخیلی پرچم‌دار شود با ما همراه شوید.

 انجمن نجوم آیاز از همه علاقمندان دعوت می‌کند در این نشست‌ها حضور یابند. شرکت در این جلسات آزاد و رایگان است.

زمان:دوشنبه 24 دی از ساعت 15 تا 17 مکان: خیابان امام خمینی، نرسیده به چهارراه آبرسان، جنب پاساژ ونک، باغ کتاب تبریز
روابط عمومی آیاز
Share