آسمان این هفته ( ۲۹ اسفند تا ۶ فروردین )

آسمان این هفته

این هفته خورشید به اعتدال بهاری رسیده و بهار فرا می رسد، زهره و مشتری کماکان افق غربی را درخشان کرده‌اند، دنباله‌دار مشهور گاراد نیز به درخشندگی خود ادامه می‌دهد، هلال ماه نیز به زیبایی افق غربی اضافه می شود و همراه زهره و مشتری صحنه زیبایی را می‌سازد، خوشه پروین و  گروه قلائص نیز با چشم در غرب آسمان بالاتر از دو سیاره درخشان زهره و مشتری نمایان هستند.

دوشنبه 29 اسفند

زهره و مشتری درخشان هم چنان افق غربی را درخشان کرده‌اند ولی متاسفانه روز به روز از هم دورتر می‌شوند.  این فرصت های طلایی را از دست ندهید.

زهره و مشتری

سه‌شنبه 1 فروردین

امروز در نیمکره شمالی بهار فرا می‌رسد و به اصطلاح اعتدارل بهاری فرا می‌رسد و خورشید در حرکت روی دایره‌البروج به سمت شمال، استوای سماوی را قطع می کند. امروز خورشید دقیقا از شرق طلوع کرده و از غرب غروب می‌کند. اگر خورشید ما یک نقطه نورانی بود و زمین جوی نداشت، 12 ساعت در روشنایی و 12 ساعت در تاریکی به سر می‌بردیم، ولی به دلیل هوا و اندازه محدود ستاره ما، امروز روشنایی روز چند دقیقه بیشتر از 12 ساعت است.

چهارشنبه 2 فروردین

دنباله‌دار معروف آسمان، دنباله‌دار گاراد در مسیر خود در پس‌زمینه ستاره‌های صورت‌فلکی دب‌اکبر در حال حرکت است. گرچه این قسمت از آسمان برای عرض‌های میانی شمالی هیچ وقت غروب نمی‌کند، در حوالی نیمه‌شب ارتفاعش را بیشتر می‌کند. امشب و فردا شب این دنباله‌دار تقریبا در نیمه راه بین دبه ( آلفای دب‌اکبر) و کهکشان M81 قرار دارد. برای دیدن این دنباله‌دار نیاز به ابزار رصدی دارید.

دنباله دار گاراد

پنج‌شنبه 3 فروردین

امشب ماه در حالت نو است و چون همراه با خورشید آسمان را طی می‌کند از دید ما پنهان است.

ماه نو

 جمعه 4 فروردین

اگر بعد از تاریک شدن آسمان، به سمت غرب نگاه کنید می‌توانید ستاره‌های صورت‌فلکی گاو را مشاهده کنید. گروه ستاره‌ای قلائص که به شکل V در سر گاو دیده می‌شوند و در سمت راست آنها خوشه زیبای پروین نیز نمایان است.

ثور

شنبه 5 فروردین

با اینکه زهره و مشتری حالت مقارنه خود را گذرانده‌اند ولی باز هم همچنان در افق غربی قابل رویت هستند. زهره با قدر 4/5- تقریبا ساعت 11:35 p.m غروب خواهد کرد.

زهره و مشتری

یک‌شنبه 6 فروردین

هلال ماه نزدیک مشتری و پایین‌تر از آن قرار دارد. این  صحنه ارزش رصد و عکاسی را هم دارد.

ماه و مشتری

موقعیت سیارات

زهره و مشتری بعد از سپری کردن حالت مقارنه از هم دور می‌شوند.

مریخ( با قدر 1-، در صورت‌فلکی اسد)

مریخ

زحل ( با قدر 0/3، در صورت‌فلکی سنبله) حدودا ساعت 9:30 p.m. طلوع کرده و در ساعت 3 a.m. در بیشترین ارتفاع خود قرار دارد.

زحل

منابع

Astronomy Magazine
Sky & Telescope

نویسنده: هانیه امیری

AyazAstro.com

Share