گزارش مدرسه تابستانی IOTA/ME در تبریز

انجمن نجوم آیاز در تاریخ 22-25 شهریور 1393 میزبان دومین دوره از مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME با عنوان نجوم نیمه حرفه ای با تلسکوپ های کوچک بود. این دوره نجومی در طی 4 روز و با تدریس 9 نفر از اساتید برگزیده داخلی و خارجی در تالار فرهنگسرای مبیّن با حضور 39 شرکت کننده انتخاب شده از بین 289 نفر ثبت نام کننده اولیه برگزار شد که به صورت اجمالی گزارشی از هر 4 روز دوره در ادامه مطلب بیان می شود.

.

شنبه 22 شهریور 1393

روز اول مدرسه با پذیرش شرکت کنندگان از ساعت 12 ظهر آغاز شد و در ادامه اولین جلسه دوره با تدریس جناب آقای پرو با موضوع سیارک شناسی از مدل تا رصد برگزار شد. پس از این جلسه جهت آشنایی شرکت کنندگان با شهر تبریز تمامی شرکت کنندگان با همراهی کمیته اجرایی دوره و تعدادی از اساتید با اتوبوس اختصاص یافته از طرف سازمان گردشگری شهرداری تبریز به بازدید از مکان های دیدنی شهر مانند موزه قاجار، مقبره الشعرا، خانه شهریار و … پرداختند و در نهایت پس از اتمام بازدید شرکت کنندگان و اساتید به خوابگاه ها و هتل منتقل شده و شام سرو شد.

یکشنبه 23 شهریور 1393

روز دوم از ساعت 7:30 با سرو صبحانه در خوابگاه ها و هتل آغاز شده و راس ساعت 8:30 شرکت کنندگان با وسایل نقلیه پیش بینی شده به تالار مبین منتقل شدند. اولین سخنرانی روز را جناب آقای امیر حسن زاده با محوریت پروژه‌هایی در نجوم نیمه‌حرفه‌ای با استفاده از تلسکوپ‌های کوچک ارائه کردند و بعد از استراحت و پذیرایی جناب آقای دکتر volkan bakis مطالبی بسیار کاربردی در مورد طیف سنجی به زبان انگلیسی ارائه نمودند. پس از صرف ناهار و استراحت خانم دکتر مرجان ذاکرین آخرین مبحث روز دوم را در قالب اختر زیست شناسی ارائه نمودند و پس از آن شرکت کنندگان به خوابگاه ها منتقل شده و شام در آنجا سرو شد.

دوشنبه 24 شهریور 1393

روز سوم نیز از ساعت 7:30 با سرو صبحانه در خوابگاه ها و هتل آغاز شده و راس ساعت 8:30 شرکت کنندگان با وسایل نقلیه پیش بینی شده به تالار مبین منتقل شدند. اولین سخنرانی روز را جناب آقای دکتر محمد جواد کلایی با موضوع بررسی فیزیک خورشید با تلسکوپ‌های کوچک و فضایی ارائه کردند و بعد از استراحت و پذیرایی جناب آقای دکتر volkan bakis به معرفی نرم‌افزارهایی جدید برای تحلیل منحنی نوری گرفت‌ها به زبان انگلیسی پرداختند و پس از آن شرکت کنندگان به صورت عملی با نظارت دکتر volkan bakis پروژه ای در این مورد با نرم افزار مورد نظر کار کردند. پس از صرف ناهار و استراحت آقای دکتر محمد رضا نوروزیآخرین مبحث روز سوم را در قالب شگفتی‌های سطحی ماه برای تلسکوپ‌های کوچک ارائه نمودند و پس از آن شرکت کنندگان به خوابگاه ها منتقل شده و شام در آنجا سرو شد.

سه شنبه 25 شهریور 1393

روز آخر با تغییر در محل سرو صبحانه شروع شد و شرکت کنندگان رأس ساعت 8 به محل برگزاری دوره منتقل شدن و پس از صرف صبحانه اولین کلاس با عنوان چند نکته در تحقیقات اخترفیزیکی توسط آقای Jens Hoeijmakers و خانم سارا خلفی‌نژاد برگزار شد و پس از آن آقای Jens Hoeijmakers سخنرانی در مورد فراخورشیدی‌ها؛ گذشته، حال و آینده ارائه نمودند. و بعد از استراحت و پذیرایی خانم سارا خلفی‌نژاد ارائه ای در مورد رصد فراخورشیدی‌ها، ابزارها و دستیابی به داده‌ها داشتند. پس از ناهار، نماز و استراحت آخرین سخنرانی دوره با موضوع بررسی و استفاده از دیتاهای تلسکوپ فضایی کپلر توسط آقای حاج محمد حسنی  ارائه شد و در نهایت پروژه علمی شرکت کنندگان در دومین مدرسه تابستانی نجوم IOTA/ME توسط آقایان آتیلا پرو و مهندس کورش رکنی مشخص شد و گواهی حضور و پایان مدرسه تابستانی نجوم ۹۳ نیز به شرکت کنندگان اهداء شد.

فرزام عرب زاده – دبیر اجرایی مدرسه تابستانی

IOTA-1

IOTA-2

IOTA-3

IOTA-4

IOTA-5

IOTA-6

عکاس: سعید جعفری و حسین خلیلی

Share