چگونه داستان علمی‌تخیلی بنویسیم

آموزش داستان نویسی علمی تخیلی

در این مطلب درباره داستان‌نویسی علمی تخیلی خواهید آموخت.

  1. ایده بزرگ را در داستان خود شناسایی کنید:

ژانر علمی تخیلی بسیار متنوع است. به عنوان نویسنده داستان های علمی، باید مدتی را به تفکر در مورد چیزی که داستان شما را متفاوت و خاص می کند اختصاص دهید.

  1. خوانندگان خود و آنچه آنها می خواهند را بشناسید:

وقتی نوبت به علمی تخیلی می رسد، خوانندگان به دنبال عناصر خاص می گردند.

داستان علمی تخیلی سخت: داستان های علمی تخیلی سخت اغلب با برخی جنبه های نجوم، زیست شناسی، شیمی یا فیزیک سروکار دارند.

داستان علمی تخیلی نرم: معمولاً بیشتر به جنبه های اجتماعی و انسانی داستان مربوط می شود و زمان کمتری را صرف کارهای فنی یا علمی می کند. این داستان ها غالباً از علوم “نرم” مانند انسان شناسی و روانشناسی برخوردارند.

مهم ترین نکته در نهایت، شما باید داستانی را که در درون شما فوران می کند، بگویید. شما باید به خود و داستانی که می خواهید تعریف کنید وفادار باشید.

  1. علم را در داستان خود جدا کنید:

داستان لازم نیست “در مورد” علم باشد. قلب داستان باید مربوط به شخصیت (های) اصلی باشد که شما خلق کرده اید. باید درمورد خواسته های آن شخصیت ها و موانع عظیمی باشد که آنها برای رسیدن به اهدافشان با آن روبرو هستند..

  1. نگذارید علم داستان را تحت فشار قرار دهد:

حتی داستان های علمی-تخیلی “سخت” ، آنهایی که بیشتر در جنبه های علمی فرو می روند ، باید قابل استفاده باشند. به عنوان خواننده ، ممکن است ما به طور کامل پیچیدگی های سفر بین سیاره ای یا هوش عمومی مصنوعی را درک نکنیم. اما ما می دانیم که انسان بودن به چه معنایی دارد.

بنابراین اگرچه ممکن است در بعضی مواقع تلاش کنیم تا با این علم همراه شویم، اما همیشه می توانیم با جنبه انسانی داستان ارتباط برقرار کنیم

حتی اگر داستان شما فاقد شخصیت های انسانی باشد – حتی اگر در سیاره Extoor-13 قرار داشته باشد، ما باید خواسته ها، ترس ها و امیدهای آنها را درک کنیم.

  1. انگیزه ها، ترس ها و نگرانی های شخصیت اصلی خود را نشان دهید:

شخصیت اصلی شما چه می خواهد؟ شخصیت برای اطرافیان ، عزیزانش چه می خواهد؟

شخصیت اصلی چیزی می خواهد اما مانعی خودش را نشان می دهد. این امر منجر به درگیری ، اصطکاک و درام می شود. با افزایش انگیزه های شخصیت می توانید تنش و درام را در داستان علمی تخیلی خود افزایش دهید.

  1. “مشکل” یا درگیری را از همان ابتدا معرفی کنید:

“می خواهم + مانع = درگیری”

شخصیت ها باید در هر مرحله با چالش هایی روبرو شوند. . شما باید آنها را به خارج از مناطق راحتی آنها برسانید. از طریق این چالش ها است که آن ها شما رشد و تغییر می کنند. چالش هایی که آنها در داستان با آن روبرو هستند باید لحظه ای تعیین کننده در زندگی آنها باشد.این امر موجب جذابیت داستان میشود.

  1. شخصیت های باورپذیری ایجاد کنید که بشود با آنها ارتباط برقرار کرد:

برای ارتباط با داستان ، باید در برخی از سطوح به شخصیت ها – یا حداقل شخصیت اصلی – اهمیت دهیم. ما باید امیدها و ترس های آنها را درک کنیم و شاید حتی آنها را با هم تقسیم کنیم.

ما ممکن است با اقداماتی که آنها برای دستیابی به این اهداف انجام می دهند موافق نباشیم. اما ما باید با انگیزه های شخصیت ارتباط برقرار کنیم. اگر می توانید کاری کنید که خوانندگان به نوعی با شخصیت ها ارتباط برقرار کنند ، در مسیر نوشتن یک داستان علمی تخیلی خوب هستید.

  1. ما را به مکان و مکان دیگری ببرید:

مردم داستانهای علمی را نمی خوانند تا با جهانی دقیقاً مانند دنیای خود روبرو شوند. در حقیقت ، این دقیقاً برعکس انتظار آنها است. این داستان ها ما را از امر آشنا دور می کند و به دنیای جدیدی فرو می برد. آنها ذهن ما را به سمت واقعیتهای متناوب باز می کنند. آنها فقط با متفاوت بودن چیزی را در درون ما بیدار می کنند.

  1. ما را با اوج خود شگفت زده کنید:

در یک داستان علمی تخیلی ، شما قبلاً با یک ایده بزرگ شروع کرده اید. شما با جهان بینی خود ، با دید منحصر به فرد خود ، “ما را” شگفت زده کرده اید. برای اینکه از آنجا بالا بروید – برای رسیدن به اوج داستان – باید خیلی بالا بروید. بالاتر از نویسنده داستان ادبی

ترجمه و تلخیص: الناز عبدالرحیمی نیاری، عضو فعال آیاز
منبع:

https://www.cornettfiction.com/writing-a-good-science-fiction-novel/

Share