گزارش دومین گشت رصدی تابستان ۹۵

دومین گشت رصدی انجمن نجوم آیاز تبریز با حضور علاقه مندان به طبیعت زیبای آسمان در پیست اسکی سهند برگزار گردید.
گروه رصدی در ساعت 17:30 روز پنجشنبه 7 مرداد به سمت پیست اسکی سهند حرکت کرد. پس از استقرار در محل کمپ حامد پورجوادی در مورد برنامه‌های دومین گشت رصدی توضیحاتی را بصورت جلسه‌ای توجیهی ارائه داد و پس از معرفی مسولین رصد، مریم پرتوی نژادی ریز برنامه‌های کارگاه رصدی را توضیح داد.
ابتدا سیدعمادالدین قاضی طباطبایی از مدرسین با سابقه انجمن نجوم آیاز در اولین بخش کارگاه انواع اپتیک، انواع استقرارها و لوازم جانبی را بررسی کرد که مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت. در قسمت بعد حامد پورجوادی توضیحاتی در مورد اجرام قابل رصد در آسمان و نحوه شکل‌گیری آنها ارائه کرد و پس از آن رصد مشتری، مریخ و زحل برای عموم انجام گرفت. در ادامه برنامه پس از استراحت و صرف شام، مبحث مختصات سماوی و صور فلکی توسط امین پشمینه آذر مورد بحث قرار گرفت و علاقه‌مندان به فراگیری صور فلکی پرداختند. در ادامه هانیه پیری بصورت عملی اسکچ نجومی را توضیح داد.
پس از استراحتی کوتاه کار با تلسکوپ، جرم‌گیری و رصد با همکاری سجاد پاک‌نژاد انجام گرفت. در ادامه برنامه، پس از طلوع ماه علاقه‌مندان به رصد ماه پرداختند.
لازم به ذکر است عکاسان انجمن تصاویر نجومی زیبایی رااز اجرام اعماق آسمان ثبت کردند.
رصد ماه آخرین قسمت برنامه آموزشی کارگاه بود که پس از آن همگی در محل کمپ به استراحت پرداختند. صرف صبحانه و گشت و گذاری کوتاه با طلوع خورشید مصادف بود. گروه رصدی در ساعت 8 صبح پس از ثبت عکس دسته جمعی به سمت تبریز حرکت کردند.
با تشکر از تلاش و برنامه ریزی اعضای شورای مرکزی انجمن نجوم آیاز

حامد پورجوادی

مسئول گشت رصدی

ASHKAN-NAJAR-(4)-(2)

ASHKAN-NAJAR-(7)-(2)

ASHKAN-NAJAR-(8)-(2)

ASHKAN-NAJAR-(16)-(2)

ASHKAN-NAJAR-(29)ASHKAN-NAJAR-(35)ASHKAN-NAJAR-(42)

ASHKAN-NAJAR-(43)

Share