سینمای علمی تخیلی و فن‌آوری ناسا

ناسا چگونه تکنولوژی “پیش‌تازان فضا” را به واقعیت تبدیل می‌کند ؟

تکنولوژی‌های Star Treck (پیشتازان فضا) امروزه در حال تبدیل شدن به واقعیت است. تکنولوژی‌هایی همانند تلفن همراه یا هدست‌های واقعیت مجازی.
اما این تکنولوژی‌ها 50 سال پس از شروع مجموعه تلوزیونی پیشتازان فضا تا چه حد در عرصه فضا واقعی هستند ؟

در حالی که هنوز پیشرانه‌های پیچشی و دورفرست‌ها غیر قابل دسترس هستند، ناسا در حال استفاده از تکنولوژی‌هایی در فضا برای کاربرد در ایستگاه های فضایی است.

برنامه ماموریت 5 ساله

جیسون کراسن سرپرست سیستم‌های کاوش پیشرفته ناسا اظهار داشت: ” یکی از راه‌های کلیدی تقلید ناسا از پیش تازان فضا، پیدا کردن راهی برای سپری کردن سال‌های طولانی در فضا بدون استفاده از ماموریت‌های بازگشتی به زمین است. این به معنی استفاده از ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) به عنوان محلی برای آزمایش سکونت فضانوردان در فضا و یا استفاده از آن در سفرهای طولانی مدت به مریخ می‌باشد.”

توسعه فن‌آوری به فضانوردان اجازه می‌دهد تا ابزار خود را با استفاده از پرینترهای 3بُعدی تولید کنند یا از مانیتورهای جوّی برای کنترل هوا در محیط کابین استفاده کنند. این مانیتورها مقدار عظیمی از گاز گراماتوگرافی را جذب می‌کنند که مواد مختلف را در تست نمونه‌ها شناسایی می‌کند.

همه  این مسائل در ماموریت آینده  اعزام انسان به مریخ مهم هستند. یک تا سه کپسول زیستگاهی به فضاپیما متصل می‌شوند تا فضای اضافی سکونت طولانی مدت در فضا را فراهم کنند. این سفینه با نام “”Orion plus قابلیت نیروی محرکه الکتریکی خورشیدی را دارد با موتورهایی که گازهای عالی را برای تولید مقدار کمی فشار یونیزه می‌کنند و برای دوره‌های طولانی مدت حرکت می‌کنند.

گردش در فضا

دیوید آلن بچلور عضو گروه تاثیرات تابشی و آنالیز مرکز فضایی گادارد ناسا در گرینبلت مریلند گفت : “یکی از فرم‌های نیروی محرکه  الکتریکی خورشیدی، درایوهای یونی است که در فضاپیمای داون مورد استفاده قرار گرفت و اکنون توسط آن به دور سیاره  کوتوله سرس ((Ceres در حال حرکت است. این پیشرانه‌های یونی در بعضی قسمت‌های پیش تازان فضا به طور خاصی مطرح شده‌اند. “

بچلور اخیرا لیستی از تکنولوژی‌های “پیشتازان فضا’ را که در زندگی واقعی کاربرد دارند تهیه کرده که این لیست در نسخه‌های مختلف در وبسایت ناسا از سال 1993 وجود دارد و هرازگاهی به روز می‌شود.

space-tech-transportation

در واقع مواردی نیز به لیست اضافه شده است :

  • از لیزرها برای ارسال ارتباطات آزمایشی به ماه استفاده می‌شود.
  • ناسا در حال شبیه‌سازی سامانه حمل و نقل جدید فضایی خود با استفاده از ابرکامپیوترها است.
  • ابرتلسکوپ‌هایی همانند تلسکوپ فضایی کپلر و هابل در حال کاوش و اکتشاف دنیاهای جدید دورافتاده هستند.
  • و حتی ربات‌های مصنوعی (اندرویدها) و کاوشگرها بر روی سطح مریخ فرود آمده‌اند.

بچلور افزود : ” اگرچه این ربات‌ها به شکل “Mr Data” نیستند اما کاوشگرهایی همانند “کنجکاوی” به صورت کاملا روباتیک هستند. آن‌ها مستقلند و کارهای خود را طبق برنامه و بدون دخالت انسان انجام می‌دهند .”

ایمنی در برابر آتش‌سوزی

ایستگاه فضایی روسی میر(MIR ) که از سال 1986 تا 2001 فعالیت داشته در طی یکی از فازهای عملیاتی خود آتش‌سوزی جدی را تجربه کرد. بنابراین ناسا و همکاران روسی آن در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS ) کاملا از خطراتی که آتش ممکن است زندگی انسان را تهدید کند آگاه هستند. اما رفتار آتش در محیط میکروگرانش بسیار متفاوت است و البته هیچکس نمی‌خواهد آن را در کنار فضانوردان تست کند. درک چگونگی خنثی کردن آتش یکی از مهمترین روش‌های ایمن‌سازی فضانوردان برای دوره‌های طولانی مدت است. به گفته کراسن، آتش در فضا بسیار خطرناک است و ما درکی از آن نداریم.

یکی از راه حل‌های ناسا قرار دادن آتش در فضاپیمای باری سیگنوس پس از جدا شدن از ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. اولین آزمایش‌ها در ماه ژوئن در داخل یک لباس 16 الی 37 اینچی فایبر شیشه‌ای و پارچه کتانی(لباس SIBAL ) انجام  گرفت.

تست آزمایش دوم در 9 زاویه کوچکتر بررسی خواهد شد و تست آزمایش سوم  نمونه بزرگتری خواهد داشت.

در آزمایش‌های بعدی، ناسا در نظر دارد تا از یک مانیتور احتراق برای بررسی‌های بیشتر استفاده کند که نوع پیشرفته‌ای از حسگر دود می‌باشد و از لیزر برای بررسی ترکیبات شیمیایی نشر یافته قبل از اینکه انسان‌ها متوجه شوند استفاده می‌کند.

کارمندان ناسا از پیشتازان فضا به عنوان منبع الهام برای خلق بیشتر فن‌آوری کاوش‌های فضایی استفاده می‌کنند. بچلور اضافه می‌کند که به طور قطع تعداد زیادی از کارمندان ناسا هوادار پیشتازان فضا هستند و در حال تلاش برای به حقیقت پیوستن آن.

خلق پیشرانه‌های پیچشی

میشل تالر نائب رئیس ارتباطات علمی در مرکز هوافضای گادارد ناسا، بحث‌هایی در مورد اینکه چگونه فن‌آوری پیشرفته پیشتازان فضا امروزه در آزمایشگاه‌های مدرن فیزیک تست می‌شوند، انجام داد.

تالر در اشاره به پیشرانه‌های پیچشی و دورفرست‌های به کار رفته در پیشتازان فضا می‌گوید: ایده  نهفته در توانایی تغییر ماهیت فضا-زمان برای سفر در ماورای سرعت نور ممکن است روزی تبدیل به پایه و اساس واقعی فیزیک مدرن شود.

به عنوان مثال دانشمندان موفقیت‌هایی در دورفرستی ( Teleportation ) کوانتومی داشته‌اند. این ذرات هیچوقت سفر نمی‌کنند بلکه موجودیت آن‌ها از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شود(اطلاعات کوانتومی آن ها از مکانی به مکان دیگر منتقل میشود).

تالر : ” دورفرستی کوانتومی به این دلیل اتفاق می‌افتد که هر ذره در کیهان با ذرات دیگرو توسط نوعی کرمچاله – بوسیله نوعی گره از میان بافت فضا زمان که ما اکنون از وجود آن آگاه شده ایم- مرتبط است. فعلا در مرحله تئوری هستیم اما معتقدیم که آزمایش‌های ما واقعیت دارند .”

تالر می‌گوید اکنون دانشمندان در جدایی میان بافت فضا زمان کاوش می‌کنند.ممکن است ارتباط بسیار عمیق اساسی و فیزیکی وجود داشته باشد که ما بتوانیم از آن برای ساختن پیشرانه  استفاده کنیم. این ایده واقعیت دارد و چیزی است که امروزه در فیزیک مدرن آزمایش می‌شود.

مترجم : آیدا صفری
منبع : space.com

Share