نگاه اسپیتزر به سحابی اینترپرایز

در پنجاهمین سالگرد سریال تلوزیونی “پیشتازان فضا” (Star Trek)، که برای اولین بار در ٨ سپتامبر ١٩۶۶ بر روی آنتن رفت، تصویر مادون قرمز جدیدی از تلسکوپ فضایی اسپیتزر می تواند یادآور سریال تاریخی پیشتازان فضا(Star Trek) برای هواداران باشد.

از زمان های گذشته، انسان ها هنگام خیره شدن به آسمان اشیای مشابهی را همانند اجرام آسمانی تصور می کردند.مثال های زیادی از این پدیده که پاریدولیا (pareidolia) نامیده می شود وجود دارد از جمله صور فلکی و سحابی های معروف مورچه، سفره ماهی و ساعت شنی.

pia20917
تصویر سحابی های ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا(در سمت چپ تصویر) ممکن است مشابه ٢ نسخه از سفینه  فضایی اینترپرایز برنامه “استار ترک” (Star Trek) باشد. (در سمت راست تصویر)

در سمت راست تصویر، با کمی بررسی موشکافانه می توان نشانه هایی از یک بشقاب پرنده و سفینه فضایی “یو اس اس اینترپرایز ” (USS Enterprise) اصلی به کاپیتانی “جیمز تی کرک” را دید به گونه ای که از یک سحابی تاریک خارج می شوند.در سمت چپ تصویر، سفینه  “اینترپرایز-دی” (Enterprise-D) به کاپیتانی “جین لوک پیکارد” در سری جدید به نام “نسل بعد” (Next Generation) دیده می شود که در سمت مخالف پرواز می کند.

از دیدگاه نجومی، منطقه مشخص شده در تصویر در میان صفحه کهکشان راه شیری ما قرار می گیرد و ٢ ناحیه  تشکیل ستارگان را هنگام مشاهده در نور مرئی نشان می دهد که در پشت ابری از گرد و غبار پنهان شده است.توانایی اسپیتزر برای دید عمیق تر ابرهای گرد و غبار تعداد بسیار زیادی از محل تولد ستارگانی مانند اینها را آشکار کرده است که به صورت رسمی توسط شماره  فهرستشان شناخته می شوند، IRAS 19340+2016 و  IRAS19343+2026.

با این حال طرفداران برنامه  “استار ترک” (Trekkies) ممکن است استفاده از نامگذاری های آشناتر NCC-1701 و NCC-1701-D را ترجیح دهند.۵٠ سال پس از شروع پخش، برنامه  “استار ترک” (Star Trek) برای طرفداران و ستاره شناسان به یک اندازه الهام بخش است تا با شجاعت به دنبال اکتشاف مکان های جدید باشند.

این تصویر با استفاده از اطلاعات بدست آمده از بزرگ ترین بررسی اسپیتزر از کهکشان راه شیری به نام های “GLIMPSE” و “MIPSGAL” تهیه شده است.نور با طول موج ٣.۵ میکرون با رنگ آبی، طول موج ٨ میکرون با رنگ سبز و نور با طول موج ٢۴ میکرون با رنگ قرمز نشان دادن شدن است.رنگ های سبز مولکول های آلی در ابرهای غبار را مشخص می کنند که توسط نور ستارگان روشن شده اند.رنگ های قرمز به تابش حرارتی ساطع شده از داغ ترین مناطق گرد و غبار مربوط می شوند.

ماموریت تسلکوپ اسپیتزر ناسا را “آزمایشگاه پیش رانش جت” (JPL:Jet propulsion laboratory) بر عهده دارد.

درباره سریال پرطرفدار پیشتازان فضا

پیشتازان فضا (به انگلیسی: Star Trek)، نام مجموعهٔ علمی-تخیلی تلویزیونی آمریکایی است که نخستین فصل آن بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ ساخته شده است. این سریال در آمریکا و بسیاری کشورهای دیگر، از جمله ایران، به نمایش درآمد و لقب موفق‌ترین مجموعهٔ تلویزیونی تمام دوران‌ها را به خود اختصاص داد.

کل مجموعهٔ اولیهٔ پیشتازان فضا (The Original Series یا TOS) حدود هشتاد قسمت است و هر کدام از قسمت‌ها داستانی مستقل دارد. ماجرا از این قرار است که سفینهٔ فضایی اِنترپرایز که مجهز به پیشرانه‌های پادماده است و می‌تواند با سرعتی بیشتر از سرعت نور حرکت کند، به مأموریتی ۵ ساله برای کشف دنیاهای ناشناخته و ارتباط برقرار کردن با تمدن‌های فرازمینی فرستاده شده است.

شخصیت های مجموعهٔ اصلی

ناخدا (کاپیتان): جیمز تی کرک (تی. مخفف تیبریوس)، با بازی ویلیام شاتنر، کاپیتان انترپرایز است.

افسر اول سفینه (افسر تحقیقات علمی): افسر اول سفینه هم به آقای اسپاک معروف است. نقش اسپاک را لئونارد نیموی ایفا کرده‌است. آقای اسپاک یک ولکان دورگه است. پدر او (سارک) اهل سیارهٔ ولکان است و مادرش (آماندا) اهل زمین. ماجراهای پیشتازان فضا در آینده (قرن بیست و چهارم میلادی) رخ می‌دهند. زمانی که زمین حکومتی متحد (فدراسیون) دارد، دست به اکتشاف فضا زده و با برخی ساکنان سیارات دیگر رفت‌وآمد دارد. سیارهٔ ولکان یکی از آن سیارات است. شاید بتوان گفت آقای اسپاک محبوب‌ترین شخصیت این مجموعه بوده است. اهالی سیارهٔ ولکان از نظر ظاهری شبیه به انسان‌ها هستند، اما گویا قلبشان در سمت راست بدنشان قرار دارد و گوشهایی کشیده دارند. اما تفاوت اساسی اهالی ولکان با مردم زمین در نوع احساسات آنهاست؛ ولکان‌ها مردمی هستند منطقی. در واقع ولکان‌ها هیچوقت تحت تأثیر احساسات و عواطف قرار نمی‌گیرند و همیشه اعمال و رفتارشان نتیجهٔ برآوردهای منطقی آنها از شرایط است. آقای اسپاک نمی‌تواند واکنش‌های احساسی اطرفیان را درک کند و این مسئله در طول فیلم باعث به وجود آمدن ماجراهایی کمابیش طنزآلود می‌شود.

افسر فنی سفینه:اسکاتی افسر فنی سفینه نیز یکی دیگر از شخصیت‌های معروف فیلم است. اسکاتی از افسران مورد علاقهٔ کاپیتان کرک است.

در سه‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۱، خاکستر جسد جیمز دوهان، هنرپیشه‌ای که در نقش اسکاتی بازی کرده بود، توسط فضاپیمای دراگون در اولین مأموریت یک فضاپیمای بخش خصوصی، به مدار زمین برده شد. این خاکستر که در کنار خاکستر ۲۹۹ نفر دیگر از دلدادگان فضا در محفظه‌ای جاسازی شده بود پس از یک سال و نیم به جو زمین برخورد کرده و در اثر شدت حرارت بخار خواهد شد.

مترجم: طنین کاظم‌زاده

منبع: ناسا

Share