پنجشنبه ها با مشاهیر نجوم و فضا

بشر از زمانی که پا بر زمین نهاد چشم به آسمان دوخته بود. بیم و ‌امیدش را به گنبد قیرگون بالای سر بسته بود. از بین‌النهرین تا روم و یونان، از شرق دور تا میان بومیان آمریکا از ساحران مصری و مُغان تا اخترشناسان مسلمان و ایرانی همه در پی شناخت گیتی بودند. در این میان نقش منجمان مسلمان در پیشرفت این دانش ژرف و هیجان‌انگیز غیر قابل انکار است. اگر علاقمندید با منجمان ایرانی و غیر ایرانی آشنا شوید پنجشنبه‌ها به سایت آیاز مراجعه کنید.
امروز با خیام نیشابوری آشنا می‌شوید.

  • عمر خیام نیشابوری
  • ۱۰۴۸_ ۱۱۳۱ میلادی

ریاضی دان، فیلسوف، ستاره شناس و شاعر قرن پنجم و ششم هجری قمری که رساله او در جبر و ریاضی، یکی از مهم ترین آثار این رشته پیش از دوران مدرن است.
تحول در تقویم خورشیدی ایران و آغاز کبیسه گیری های دقیق برای نگهداشتن دقت تقویم یکی از برجسته ترین کارهای خیام است. وی بدین منظور مدارگردش کره زمین به دور خورشید را تا ۱۶ رقم اعشار محاسبه نمود.
جلال الدین ملکشاه سلجوقی خیام را به اصفهان دعوت کرد تا در رصدخانه ای ساکن شود که گفته می شود چندین سال محل پژوهش های خیام بود.
نقش خیام در حل معادلات درجه سوم و مطالعاتش درباره اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده است.

photo_2017-06-08_19-16-45

 طراحی: الناز بزرگ‌زاده
گردآوری: مریم پرتوی‌نژادی

Share