آیاز همکار پروژه صلح ستارگان در شمالغرب کشور

آیاز همکار پروژه صلح ستارگان در شمالغرب کشور

جمعه 31 شهریور ماه 91 مصادف با 21 سپتامبر 2012 میلادی که به عنوان روز جهانی صلح شناخته می شود فرصت مناسبی بود تا پروژه بین المللی صلح ستارگان اهداف خود را با اجرای برنامه هایی در نقاط مختلف مرزی کشورها دنبال کند. امسال آیاز نیز همراه این پروژه بین المللی شد.

همکاران پروژه صلح ستارگان در ایران نیز در دو سوی کشور یعنی در شمال غربی و جنوب شرقی به اجرای برنامه های خود پرداختند. انجمن نجوم آیاز تبریز در نقطه صفر مرزی با ارمنستان و نیز انجمن نجوم خیام زاهدان در ایرانشهر برگزارکنندگان پروژه امسال بودند. پروژه صلح ستارگان که پیش از این در سالهای گذشته مجری ویژه برنامه ای در مرز مشترک با ایران و آذربایجان بود امسال مرز با ارمنستان در شمال غرب کشور برای این برنامه انتخاب کرد.

روستای کردشت و مجموعه تاریخی آن در حاشیه رود ارس (70 کیلومتری شرق جلفا) برای اجرای ویژه برنامه صلح ستارگان در مرز مشترک با ارمنستان انتخاب شد. اطلاع رسانی از روزهای گذشته در منطقه و بالاخص در سطح شهر جلفا ، علاقه مندان به نجوم را در نقطه صفر مرزی گردهم آورده بود تا با زیبایی های آسمان بدون مرز آشنا شوند. گروه نجومی مشابهی در یکی از مدارس شهر آگاراک ارمنستان نیز مستقر شده بودند.

برنامه عمومی با غروب آفتاب در محوطه حمام تاریخی کردشت آغاز شد و علاقه مندان با دیدن اجرام از پشت تلسکوپ شیفته آسمان بالای سر خود می شدند. دو تلسکوپ 8 اینچی و یک تلسکوپ شکستی، نمایشگاه کتب و نرم افزارهای نجومی به همراه نمایندگانی از انجمن نجوم آیاز میزبان کنجکاوی های بی پایان دوستداران آسمان بود. صدای رود خروشان آراز (ارس) پس زمینه هیاهوی پرسش های پی در پی علاقه مندان بود و به این ترتیب شب خاطره انگیزی را برای بازدیدکنندگان و آیاز رقم زد.

در پایان از معاونت فرهنگی ، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد ارس به خاطر همکاری با برنامه صلح ستارگان کمال تشکر را داریم.

سیدعمادالدین قاضی طباطبایی
انجمن نجوم آیاز تبریز

آیاز همکار پروژه صلح ستارگان در شمالغرب کشور - پیش از آغاز برنامه

آیاز همکار پروژه صلح ستارگان در شمالغرب کشور - مجموعه تاریخی کردشت

آیاز همکار پروژه صلح ستارگان در شمالغرب کشور - مجموعه تاریخی کردشت

Share