گزارش روز جهانی نجوم، اردیبهشت ۹۷

انجمن نجوم آیاز تبریز برای سیزدهمین سال پیاپی هفته جهانی نجوم را با برگزاری رصد عمومی و برپایی نمایشگاهی متشکل از بخش‌های گوناگون گرامی داشت.

این انجمن سه برنامه رصدی رایگان در روزهای 4 و 5 و 6 اردیبهشت در سطح شهر با هدف آشنایی مردم با عوارض سطحی ماه اجرا کرد. اختتامیه هفته نجوم طبق روال سال‌های گذشته و با شعار ” نجوم را بین مردم ببریم” در پارک بزرگ ائل‌گلی تبریز و با حضور جمع کثیری از شهروندان برگزارشد.  جمعه 7 اردیبهشت، آیاز با برپایی نمایشگاه نجوم به استقبال روز جهانی نجوم رفت. در این نمایشگاه غرفه‌های آشنایی با صورفلکی، نگاهی به زندگی خورشید و ستارگان، سیارات منظومه شمسی، دنباله‌دارها،اجرام خرد منظومه شمسی، دانش فضایی، عکاسی نجومی، آلودگی نوری، پرسش و پاسخ، نجوم و کودکان، تدارک دیده شده بود که مسئولان هر غرفه توضیحاتی پیرامون موضوع مشخص شده به شهروندان تبریزی ارئه ‌کردند.

با وجود سرما، وقوع طوفان و بارش شدید باران، بیش از 30 نفر از فعالان آیاز با تلاش فراوان محل برگزاری برنامه را برای بازدیدکنندگان آماده کردند. با نزدیک شدن به عصر شرایط جوی مساعد شد و حضور شهروندان برای بازدید از برنامه  افزایش یافت. این برنامه که به طور رسمی از ساعت 17 آغاز شده بود تا ساعت 23 ادامه یافت. در این میان، حضور کودکان کنجکاو و افراد مسن علاقمند بسیار جالب توجه بود.

شورای مرکزی آیاز از سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز و مدیریت مجموعه ائل گلی واداره کل ورزش و جوانان استان و فعالان انجمن که در برگزاری روز جهانی نجوم  همکاری شایسته‌ای را با این انجمن داشتند نهایت تشکر و قدردانی را دارد.

ashkan-najar-(2)

ashkan-najar-(3)

ashkan-najar-(19)

ashkan-najar-(5)

ashkan-najar-(16)

ashkan-najar-(25)

ashkan-najar-(18)

ashkan-najar-(36)

ashkan-najar-(32)

 

 

ashkan-najar-(6)

 

ashkan-najar-(13)

 

ashkan-najar-(33)

all-2

دبیر برگزاری: مریم پرتوی‌نژادی
عکاس: اشکان نجار
گزارش: مریم فخیمی

Share