پانزدهمین سالگرد تاسیس آیاز

انجمن نجوم آیاز تبریز به مناسبت «پانزدهمین سالگرد تاسیس» این انجمن گفتگوی اختصاصی با پروفسور بهرام مبشر انجام داد. این گفتگوی ویژه 27 شهریور در پیج اینستاگرام آیاز منتشر خواهد شد. سالگرد تاسیس آیاز از سال‌های گذشته بهانه‌ای شده تا این انجمن میزبان همایش‌ها و برنامه‌های علمی خاصی در مرداد هر سال باشد. در این ویژه برنامه‌ که با نام اختصاری Anniversary Of Ayaz) AOA) نامگذاری می‌شود، مهمانانی چون پروفسور علی عجب‌شیری‌زاده، دکتر داوود محمدزاده جسور، دکتر رضا منصوری، دکتر پژمان نوروزی، دکتر سپهر اربابی، استاد اسدالله قمری‌نژاد، دکتر پزشکیان، دکتر پورخرسندی، کاظم کوکرم، سیدهادی طباطبایی و سیاوش صفاریان‌پور سخنرانان جشن تاسیس آیاز در سال‌های گذشته بودند.

امسال به علت بروز بیماری کرونا و هماهنگی با مهمان ویژه برنامه، برگزاری همایش در موعد مقرر یعنی مرداد امکان‌پذیر نشد. به همین علت این جشن سالانه با اندکی تاخیر و در هفته پایانی شهریور با حضور تمام علاقه‌مندان به دنیای شگفت‌انگیز نجوم در پیج اینستاگرام برگزار می‌شود.

برنامه‌های 15Th AOA( همزمان با صدوهجدهمین باشگاه ماهانه)ز

  • انتشار گفتگوی ویژه با دکتر  بهرام مبشر
  • انتشار پیام‌های تبریک شخصیت‌های نجوم کشور و اعضا آیاز
  • نگاهی به خبرهای دنیای نجوم و فضا
  • بررسی رویدادهای رصدی مهر

معرفی دکتر بهرام مبشر
دکتر بهرام مبشر که در سال ۱۳۳۷ در تهران متولد شده، دیپلم ریاضی را از دبیرستان البرز و لیسانس فیزیک را از مدرسه عالی پارس دریافت کرده و سپس به انگلستان رفته و تحصیلات فوق ‌لیسانس و دکتری خود را در رشته کیهان‌شناسی رصدی در دانشگاه «دورهام» انگلستان پشت سر گذاشته است. وی از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۰ در کالج سلطنتی لندن به تدریس و تحقیق در زمینه شکل‌گیری و تحول کهکشان‌ها اشتغال داشته است. دکتر بهرام مبشر در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ به عنوان نمایند‌ه‌ی سازمان فضایی اروپا (ESA) در موسسه تلسکوپ فضایی هابل NASA مشغول به فعالیت بوده است. وی شهرتی جهانی در علم کیهان‌شناسی دارد و در این زمینه تحقیقات زیادی انجام داده است. مشارکت با گروهی که موفق به ثبت “تصویر فراژرف هابل” شده‌اند و کار در زمینه‌ی انرژی تاریک در کارنامه‌ی این کیهان‌شناس برجسته‌ی ایرانی قرار دارد. آقای مبشر در حال حاضر استاد فیزیک و نجوم رصدی دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید است و در همین دانشگاه نیز تحقیقات خود را ادامه می‌دهد. نحوه تحول کیهان و به ویژه کهکشان‌ها از آغاز تا کنون، انرژی تاریک و منشا آن، آگاهی یافتن از جایگاه ما در کیهان و آینده عالم از جمله مهم ترین پرسش های بنیادی کیهان‌شناسی است که دکتر مبشر و همکاران وی به دنبال یافتن پاسخی قانع کننده برای آن هستند و تا کنون به پیشرفت‌های چشم گیری در این زمینه دست یافته اند.

زمان: پنجشنبه 27 شهریور ساعت 22
در پیج اینستاگرام آیاز به نشانی:  Ayazastro

 

پانزدهمین سالگرد آیاز

Share