گزارش روز جهانی نجوم ۹۶

انجمن نجوم آیاز تبریز برای دوازدهمین سال پیاپی هفته جهانی نجوم را با برگزاری رصد عمومی و برپایی نمایشگاهی متشکل از بخش‌های گوناگون گرامی داشت.

امسال نیز آیاز روز نجوم را طبق روال سال‌های گذشته و با شعار ” نجوم را بین مردم ببریم” در پارک بزرگ ائل‌گلی تبریز و با حضور جمع کثیری از شهروندان برگزار کرد. در روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت، شهروندان تبریزی توسط دو تلسکوپ ۸ اینچی به رصد خورشید، ماه، سیاره مشتری و قمرهای آن پرداختند که در این میان رصد سیاره مشتری و اقمارش بسیار مورد توجه عموم بخصوص کودکان واقع شده بود. این برنامه رصدی که ساعت ۱۷ آغاز شده بود تا ساعت ۲۲ ادامه یافت.

در روز جمعه ۱۵ اردیبهشت، آیاز با برپایی نمایشگاه نجوم به استقبال دومین روز هفته جهانی نجوم رفت. در این نمایشگاه غرفه‌های آشنایی با صورفلکی، نگاهی به زندگی خورشید و ستارگان، سیارات منظومه شمسی، سیاره سرخ فام مریخ، دنباله‌دارها، هوافضا،کیهان‌شناسی و
آلودگی نوری تدارک دیده شده بود که مسئولان هر غرفه توضیحاتی پیرامون هر موضوع به شهروندان تبریزی ارئه می‌کردند.

در بخش انتهای سالن نمایشگاه، علاقمندان توسط دو تلسکوپ ۸ اینچی به رصد خورشید، ماه و سیاره مشتری مشغول بودند که می‌توان گفت رصد عمومی پرازدحامترین بخش برنامه بود.
این برنامه تا ساعت ۲۲ ادامه یافت.

در پایان از همکاری صمیمانه سازمان پارک‌ها، سرکار خانم غفاری مدیریت محترم پژوهشسرای آذربایجان، مسئولان غرفه‌ها و اعضا فعال آیاز آقایان حامدیان، آقاجانی، معمارزاده، ایزددوست‌دار، احمدزاده، رحیم‌پور و‌ دادمند که در برگزاری این‌ برنامه باشکوه با شورای مرکزی آیاز همکاری کردند بسیار سپاسگزاریم.

ashkan-najar-(4) ashkan-najar-(5)

ashkan-najar-(8)ashkan-najar-(6)

ashkan-najar-(3)

ashkan-najar-(4)

ashkan najar (9)

 

هانیه پیری| دبیر برگزاری
گزارش: مریم فخیمی
عکاس: اشکان نجار، علی پیری

Share