گزارش روز جهانی نجوم در تبریز ۱۳۹۳

گزارش روز جهانی نجوم در تبریز 1393

انجمن نجوم آیاز تبریز (اولین و فعالترین انجمن نجوم تبریز) روز جهانی نجوم را به مدت دو روز در پارک بزرگ ائل گلی میزبان همشهریان و نجوم دوستان بسیاری بود. این انجمن برای نهمین سال متوالی با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز با دایر نمودن غرفه‌های گوناگون پیرامون موضوع فضا و ستارگان روز جهانی نجوم را گرامی داشت.
این ویژه برنامه که در روزهای پنجشنبه و جمعه (18و 19 اردیبهشت) از ساعت 16  الی  22  با مشارکت بیش از ۶۰ نفر از اعضای فعال انجمن آیاز برگزار شد، شامل بخش‌های مختلفی بود که به شرح موضوعات گوناگون مرتبط با نجوم در غرفه‌های معین می‌پرداختند و از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

منظومه شمسی، تحول ستارگان، کیهان شناسی، اختر زیست شناسی، آشنایی با آسمان، تاریخچه نجوم، رادیو نجوم، آلودگی نوری، هوافضا، تجهیزات نجومی، نجوم کودکان، عکاسی نجومی، پرسش و پاسخ و نرم افزار. علی رغم برودت هوا و بارندگی شدید استقبال بسیار خوبی از طرف علاقمندان و مراجعین از این غرفه‌ها بعمل آمد. همچنین در غرفه رصد با استفاده از تلسکوپ، عموم مردم و علاقمندان به رصد ماه و اجرام آسمان پرداختند.

زیباترین جلوه این همایش همگانی حضور دبیر و اعضای انجمن خیریه  کانون آیینه دانشگاه تبریز بود که  در غالب غرفه‌ای با تهیه و فروش کارهای دستی خود به حمایت از کودکان مبتلا به سرطان خون پرداختند و همدلی و عواطف انسانی شهروندان را  به وسعت دل‌های عاشق به نمایش گذاشتند.

در پایان، شورای مرکزی انجمن نجوم آیاز، از تمامی اعضای فعالی که با همکاری در این ویژه برنامه باعث برگزاری هرچه بهتر این برنامه شدند، کمال تشکر را دارد.

 با سپاس فراوان – روابط عمومی انجمن نجوم آیاز تبریز

 Astroday-2014-1 Astroday-2014-2 Astroday-2014-3 Astroday-2014-4 Astroday-2014-5 Astroday-2014-6 Astroday-2014-7 Astroday-2014-8 Astroday-2014-9

Share