هوافضا

هوافضا

آدمی از بدو خلقت سعی در کشف پاسخ برای چند سوال اساسی دست به جستجو و پیدا کردن روابط مشخص علمی برای پدیده های طبیعی اطراف خود، زده است. از جمله ی این سوال ها این است که زمین به عنوان خانه ی اصلی نسل بشر چگونه به وجود آمده است؟ آیا سیاره ای مانند زمین وجود دارد؟ اگر بله،کجا؟

آیا موجوداتی فرازمینی هستند که همچون بشر بر سیاره ی خود تسلط داشته باشند؟ و بسیاری از سوالهای بی جواب دیگر که باعث شده انسان مسیری پر پیچ و خم و دشوار را برای یافتن جوابهایی قانع کننده طی کند. که البته در برخی موارد حتی برای مدت کوتاهی هم که شده به نتیجه ی دلخواه خود رسیده است؛ چون همیشه این گذر زمان بوده که صحت فرضیه ها و تئوری های دانشمندان را به اثبات رسانده است.

آرزوی پرواز

هوافضا به عنوان دانشی نو و جذاب که از بیشتر علوم جدید و قدیم جهت اعتلا و پیشرفت خود استفاده میکند؛ از جمله دانشهایی است که طی تاریخ کم ولی پربار خود اثبات کرده که میتواند انسان را به آرزوهای بلندش در رسیدن به بینهایت علوم مادی همراهی کند.

تعریف:

این دانش همانطور که از نامش نیز پیداست، از دو قسمت مجزا ولی متواتر “هوا” و “فضا” تشکیل یافته است. تواتر و مکمل بودن بدین دلیل است که نمیتوان مرز دانشی خاصی برای این دو متصور بود. ولی بر اساس محیط عملکردی ماهواره ها و قابلیت گردش آنها به دور زمین میتوان ارتفاع 100 تا 110 کیلومتری از سطح دریاهای آزاد را به عنوان یک مرز کاربردی معرفی کرد. طبق این مرز، گردش اقمار مصنوعی به دلیل وجود مقاومت هوا پایینتر از این ارتفاع ممکن نخواهد بود. پس میتوان آن را “جو خارجی” یا “فضا” (Space) نامید. و اما منظور از هوا در این کلمه دانش هوانوردی(Aeronautics) است که بنا به تعریف بالا همان جو (اتمسفر) موجود از سطح زمین تا ارتفاع مشخص شده میباشد؛ که تمام فعالیتهای روزانه، مسافرتهای هوایی، پروازهای نظامی و هرآنچه که در ارتباط با کنش و واکنش هوا بر روی اجسام پرنده است در این محدوده انجام شده و بررسی میگیردند.

تصویر لایه های اتمسفر از ISS تصویر لایه های اتمسفر تصویر لایه های اتمسفر

تاریخچه:

کلید هر دو علم با رویدادهای به ظاهر ساده و مبتدی(برای این عصر) زده شد ولی باعث پرتاب رویاهای بشر به افقهای دور دست گردید. از همان پرواز چند ثانیه ای و ارتفاع پایین ویلبر رایت در 17 دسامبر 1903 تا پرتاب “اسپاتنیک1” در 4 اکتبر 1957 و از آن زمان تاکنون شاید فاصله ی چندان زیادی سپری نشده باشد ولی مسلما همین یک قرن باعث تحول ساختاری در زندگی بشر و همچنین رسیدن به پاسخهایی متقن به سوالات قدیمی ولی دشوارش شده است. این دقیقا همان ویژگی بارز دانش هوافضا میباشد که در زمانی کوتاه (نسبت به دوران پیشرفت علوم پایه) توانسته به آرزوهای انسان جامه عمل بپوشاند.

اولین پرواز

هواپیمای برادران رایت در برابر یک جنگنده

اسپوتنیک 1

تشکیل کارگروه هوافضا:

همین شگفتی هیجان انگیز و ارتباط تنگاتنگ آن با دانشهای فضایی و نجومی ما را بر آن داشت تا کارگروه هوافضا را در محیطی با نشاط و فعال با اهداف اولیه زیر تشکیل داده و امیدوار باشیم تا بتوانیم غیر از ارضای حس بیکران کنجکاوی آدمی، سهمی هرچند کوچک در نشر این دانش در بین اعضا و اعتلا و پیشرفت این علم در میهن عزیزمان ایران داشته باشیم.

اهداف:
1 . ارتقاع سطح آگاهی عمومی اعضا در مورد مسایل فنی و علمی پرواز و علوم هوافضا
2 . آموزش، سنجش و گزینش افراد مستعد از بین اعضای فعال و با سطح علمی بالا جهت تشکیل گروه های المپیادی
3 . شرکت در مسابقات مطرح کشوری (ویا بین المللی در صورت امکان) هوانوردی و هوافضایی با استفاده ی موثر از گروه های المپیادی
4 . تشکیل و حضور تاثیرگذار در همایشها و کنفرانس های علمی و عملی حول موضوع هوافضا
5 . سعی در متمرکز کردن اهداف آموزش حول مسائل و یافته های روز علم هوانوردی
6 . تبیین ارتباط هوانوردی (Aeronautics) و فضا (Space) با تمرکز بر روی اشتراکات هردو دانش (Aerospace)
7 . انتشار اخبار جدید حوزه ی هوافضا به صورت مستمر و اشاعه ی کارگاه های گفتگوی علمی
8 . انجام تحقیقات با موضوعات آزاد جهت گسترش توانایی ایده پردازی و فراهم نمودن امکان رشد ذهنی اعضاء و استقبال و پرورش ایده های نو و کاربردی
9 . همکاری با انجمن ترویج علم ایران و سعی در گسترش فعالیتهای ترویج علمی برای تمامی سنین و سطوح دانشی
10 . تشکیل بخش کودکان کارگروه با هدف ترغیب، تشویق و آشناکردن کودکان با فضای جذاب و گسترده ی هوانوردی

برنامه ها:

برنامه ها شامل تمامی راه های نیل به اهداف تعیین شده میباشد که آنها را میتوان به دو بخش عمده تئوری و عملی تقسیم بندی کرد:

بخش تئوری (نظری) شامل برگزاری کلاسهای آموزشی پایه، متوسطه، و پیشرفته می باشد که آموزش بر اساس رده بندی های سنی و علمی خواهد بود. این کلاسها با همکاری کمیته آموزشی و همگام با اهداف آموزشی تعیین شده پیش خواهد رفت.

بخش عملی که می تواند به صورت گروهی برگزار گردد، شامل تمامی فعالیتهای مجازی (شبیه ساز پرواز و سیستم های رایانه ای مرتبط) workshops، بازدیدهای علمی، شرکت در نمایشگاه های هوایی، همایش های هوانوردی، و … می باشد؛ بدین صورت که همگی این فعالیتها در راستای آموزشهای تئوری و به عنوان مکمل این بخش بکار میروند.

نویسنده: محمدتقی امیرسام

AyazAstro.com

Share