۷۵مین باشگاه ماهانه آیاز

هفتاد و پنجمین باشگاه نجوم آیاز روز پنجشنبه 27 آبان 95، در پژوهشسرای آذربایجان برگزار می گردد. موضوع اصلی این باشگاه بررسی تاریخچه ی آغاز جهان و انفجار بزرگ است.
دکتر امین رضایی اکبریه، مدرس فیزیک دانشگاه تبریز مهمان ویزه ی ما خواهند بود و به بررسی چگونگی شکل گیری جهان خواهد پرداخت. طبق مدل استاندارد پذیرفته شده توسط اکثریت جامعه ی اخترفیزیکی، جهان بعد از انفجاری بزرگ و گسترش یافتن فضا – زمان در عالم شکل گرفته است. کیهان شناسان با اصطلاح بیگ بنگ به شرح و تفسیر این ایده می پردازند که جهان از یک حالت نخستین بی نهایت گرم تشکیل شده و تمام کائنات در یک هسته اتم یاحتی کوچکتر از آن جای داشت و در یک لحظه این فضا و زمان آغاز می شود یعنی اینکه یک انفجار بزرگ ( بیگ بنگ ) که حاصل گرانش شدید ناشی از فشردگی بوده، شروع شد.
در قسمت بعدی با یکی از موضوعات اختر زیست شناسی هادی وطن خواه، به بررسی نحوه ی تشکیل اولین ساختار های زیستی روی کره ی زمین خواهد پرداخت.
در قسمت دیگر تاثیرات نیروهای شتاب دهنده و همچنین شرایط بی وزنی بر فیزیولوژی بدن انسان شرح داده می شود.فرزین کمری اجرای این بخش را برعهده دارد.
سینما مستند، ارائه تازه‌های نجوم و فضا، بررسی رویدادهای رصدی و معرفی بخش جدید باشگاه ها تحت عنوان نجوم در تمدن های باستانی از دیگر برنامه های پیش بینی شده این باشگاه است.

زمان: پنجشنبه 27 آبان ماه از ساعت 15 الی 17:30
مکان: شریعتی جنوبی، خیابان والمان، پژوهشسرای آذربایجان

روابط عمومی انجمن نجوم آیاز

Share