گزارش سومین باشگاه فصلی نجوم تبریز

گزارش سومین باشگاه فصلی نجوم تبریز

سومین  باشگاه نجوم تبریز روز پنج شنبه مورخه 18 مهر 1392 توسط مجمع فعالان نجوم تبریز برگزار شد که مورد استقبال گسترده علاقه مندان تبریزی قرار گرفت. مجمع فعالان نجوم تبریز، متشکل از تمامی انجمن‌ها ، موسسات و فعالان نجومی تبریز است که انجمن نجوم آیاز نیز یکی از آن هاست.

باشگاه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی آغاز گردید.

در ابتدا سرکار خانم مریم فخیمی از انجمن نجوم آیاز، به مرور اخبار فضایی اخیر پرداخته و نیز برنامه های آتی انجمن های نجوم تبریز را اعلام کردند.

در ادامه مهمان ویژه برنامه، جناب آقای محمدرضا رضایی عضو تحریریه ماهنامه آسمان شب، در مورد شعار امسال هفته جهانی فضا – کشف مریخ، شناخت زمین –  و نیز مسکونی‌سازی مریخ سخنانی ایراد کرده و کلیپی در این مورد پخش کردند.

بعد از تایم استراحت، جناب آقای سجاد پاکنژاد از موسسه ایستگاه آسمان، در مورد اختفای سیارکی و پروژه های مربوطه مطالبی را ایراد نمودند.

در سخنرانی آخر، جناب آقای مسعود نجفی و جناب آقای آیدین ولی پور از انجمن نجوم راه شیری، با  استفاده از نرم افزارهای نجومی از جمله استلاریوم و گوگل اسکای مپ به معرفی صورت های فلکی و اجرام آن ها و همچنین وضعیت سیارات، به بررسی و تشریح آسمان فصل پاییز پرداختند.

مسابقه این باشگاه به صورت  سوالاتی از میان سخنرانی‌ها انتخاب شده بود که در ادامه به کسانی که پاسخ صحیح داده بودند، به قید قرعه بن خرید از مرکز عرضه تجهیزات نجومی آذراستار اهدا شد.

همزمان با سومین باشگاه فصلی نجوم تبریز، مراسم نخستین سالگرد تاسیس باشگاه فضایی ایران نیز برگزار شد. در ابتدا خانم خاطره بهی از طرف ماهنامه آسمان شب، پیام‌ اختصاصی مهندس اکبر ترکان، سرپرست سازمان فضایی ایران به مناسبت هفته جهانی فضا و یک سالگی تاسیس باشگاه فضایی قرائت کردند و ویدیوئی حاوی پیام تبریک مهندس حمیدرضا کریم‌پور، سرپرست باشگاه فضایی ایران پخش شد. سپس کیک یک سالگی باشگاه فضایی ایران بریده و عکس یادگاری دسته جمعی گرفته شد.

آخرین قسمت برنامه، بخش پرسش و پاسخ بود که سخنرانان به سوالات حضار پاسخ دادند.

در خاتمه از تمام عزیزانی که ما را در برگزاری هرچه باشکوهتر این باشگاه یاری نمودند به خصوص سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، خانه نجوم تبریز و ماهنامه آسمان شب تشکر و قدردانی می‌نماییم.

هانیه امیری | دبیر برگزاری باشگاه

Tabriz-club-1

Ayaz-Club-4

Tabriz-Club-2

Tabriz-Club-3

Ayaz-Club-5

Ayaz-Club-6

Ayaz-Club-10

Tabriz-Club-7

Ayaz-Club-11

Ayaz-Club-13

Ayaz-Club-8

Ayaz-Club-16

Ayaz-Club-12

Ayaz-Club-14

Ayaz-Club-15

Ayaz-Club-17

Tabriz-Club

Share