تاریخ نجوم در صدودومین باشگاه نجوم آیاز

صدودومین باشگاه نجوم آیاز، پنجشنبه 23 اسفند 97 تشکیل خواهد شد. موضوع این باشگاه گفتگو در مورد تاریخ نجوم است. «سید هادی طباطبایی» پژوهشگر و کارشناس ارشد تاریخ علم از دانشگاه تهران، مهمان ویژه این باشگاه است. سخنرانی اصلی این باشگاه درباره پیوند تاریخی و نجومی عید نوروز است.نوروز یکی از اعیاد باستانی ایرانیان است که قدمتی بسیار طولانی دارد و حکایت از نبوغ ایرانیان در علم گاه‌شماری و ستاره‌شناسی است. این روز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است و مجمع عمومی سازمان ملل در نشست ۴ اسفند ۱۳۸۸ (۲۳ فوریه ۲۰۱۰) ۲۱ ماه مارس را به‌ عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشهٔ ایرانی به‌رسمیت شناخت و آن را در تقویم خود جای داد.
در برخی متون راجع به قدمت نوروز گفته‌اند که از عهد بابلیان و 583 سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله کوروش به بابل و یا زرتشت بنا نهاده شده است. همچنین نوروز در میان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است.
برای معادل واژه «عید نوروز» در زبان مردم آذربایجان، واژه‌هایی چون «اوغوز بایرامی» در قدیم الایام و «ایل بایرامی» یا «یاز بایرامی» وجود دارند. مسلماً تعیین زمانی برای پیدایش یک آئین کار بسیار دشواری است. اینکه از چه زمانی مردم آذربایجان روز اول بهار را جشن می گیرند، نیازمند نگاه کلی‌تری به تاریخ اقوام ساکن در اینجاست.
اسلام نیز زمانی که وارد ایران شد با برگزاری جشن نوروز مخالفتی نکرد. به گونه‌ای که حکومت‌ها سعی در نظم بخشیدن به این روز داشتند تا سرانجام در دوران سلجوقیان، جلال‌الدین ملک‌شاه سلجوقی، تعدادی از ستاره‌شناسان ایرانی از جمله خیام را جهت سامان دادن به تقویم گرد آورد. این گروه، نوروز را در یکم بهار (ورود آفتاب به برج حمل) قرار دادند و جایگاه آن را ثابت نمودند که به تقویم جلالی معروف شد و از سال 471 هجری رسما آغاز شد.

موضوعات اصلی باشگاه
نخستین موضوع آخرین باشگاه سال 97، درباره پیوند تاریخی و نجومی عید نوروز است که توسط سید هادی طباطبایی ارائه خواهد شد.
سید هادی طباطبایی مدرس تاریخ علم در دانشگاه‌های ارومیه است. وی از مدرسان و کارشناسان مرکز تحقیقات نجوم مرکز اخترفیزیک مراغه بود.
دومین موضوع این باشگاه،نگاهی به ستاره‌شناسی قدیم( فعالیت‌های خواجه نصیرالدین طوسی) است.سخنران این بخش سید رسول آزمایش دانشجوی دکترای فیزیک حالت جامد از دانشگاه تبریز است. وی از اعضا شورای مرکزی آیاز و مدرس نجوم است.

سایر موضوعات باشگاه

  • پخش مستند
  • بررسی رویدادهای رصدی فروردین 97
  • نگاهی به تازه‌ترین خبرهای نجوم و فضا
  • معرفی کتاب
  • رونمایی از کارت پستال‌های تبریک نجومی نوروز

زمان: پنجشنبه 23 اسفند از ساعت 16 تا 18:30
مکان: تبریز، چهار راه آبرسان، پشت قنادی ایوبی(چایکنار جنوبی)، برج امید، طبقه اول

انجمن نجوم آیاز از تمام علاقمندان به نجوم و تاریخ آن دعوت می‌کند تا در این نشست شرکت کنند.

شرکت در باشگاه‌های نجوم آیاز برای تمام علاقمندان آزاد و رایگان است.

روابط عمومی آیاز

IMG_20190308_221505_661

Share