برنامه‌های هفته جهانی فضا در ایران اعلام شد

هفته جهانی فضا

دبیر هفته جهانی فضا در ایران از برگزاری مراسم هفته جهانی فضا از 13 تا 18 مهر ماه سال جاری در کشور خبر داد و گفت: سازمان ملل متحد روزهای 4 تا 10 اکتبر هر سال مقارن با 12 تا 18 مهرماه را به عنوان هفته جهانی فضا نامگذاری کرده است. در این هفته نقش فضا در زندگی انسانها ترویج و تبیین می شود.

دلیل تعیین این تاریخ، بزرگداشت دو نقطه عطف در حوزه دسترسی به فضا است. 4 اکتبر 1957، تاریخ پرتاب اولین ماهواره ساخت بشر است و روز 10 اکتبر 1967 نیز تاریخ امضای قوانین مربوط به فعالیت کشورها در حوزه کشف و بهره برداری صلح آمیز از فضای ماورای جو از جمله ماه و سایر اجرام آسمانی است.

محمد فروهرافزود: مراسم افتتاحیه این هفته با توجه به مصادف شدن با شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) با یک روز تاخیر در تاریخ 13/7/89 در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شود.

فروهر بازدید از آسمان نما، برگزاری نمایشگاه هایی در زمینه فضا در مدارس و مسابقه نقاشی، مقاله نویسی، ساخت ماکت و طرح ها و ایده های جدید در امور فضایی را از دیگر برنامه های این هفته ذکر کرد و افزود: همایش بازشناخت اسرار کیهان، همایش فضا و فناوران فضایی، کارگاه آموزشی استفاده از فناوری فضایی به منظور مدیریت بلایای طبیعی، گردهمایی انجمن های علمی هوا فضا، کارگاه آموزشی روند ثبت فنی – مقرراتی شبکه های ماهواره ای ITU، سمینار کارایی سنجش از دور در مطالعات بلایای طبیعی، سمینار پزشکی از راه دور، مراسم اختتامیه و اعطای محصولات فرهنگی سازمان فضایی به برگزیدگان این هفته از دیگر برنامه های درنظر گرفته شده برای هفته جهانی فضا در ایران است.

دبیر هفته جهانی فضا در ایران خاطرنشان کرد: برنامه تور فرهنگی – آموزشی از دیگر برنامه های جانبی این هفته در ایران است و به همین مناسبت گروهی به اجرای برنامه با موضوع فضا در تعدادی از شهرهای کشور می پردازند.

برنامه زمانبندی هفته جهانی فضا سال 1389

هفته جهانی فضا
هفته جهانی فضا

منبع: سازمان فضایی ایران www.isa.ir

2 دیدگاه برای “برنامه‌های هفته جهانی فضا در ایران اعلام شد

 1. امین اسعدی گفته:

  با سلام
  لطفا پوستر جشنواره برترین وبلاگ ها و وب سایت های نجومی پارسی زبان را در وبگاه خود قرار دهید.
  جهت برداشتن پوستر به سایت سپهر نیلگون مراجعه کنید.
  پیشاپیش از بذل توجه جنابعالی متشکرم.
  با تشکر فراوان
  امین اسعدی
  مدیر گروه سپهر نیلگون

دیدگاه‌ها بسته شده است.