فصلنامه انجمن نجوم آیاز

فصلنامه انجمن نجوم آیاز

پی نوشت: روند چاپ این فصلنامه فعلا متوقف شده. چاپ ویژه نامه آیاز در برنامه های انجمن می باشد که از علاقه مندان دعوت می شود مقالات خود را به نحوی که در ذیل آمده برای ما ارسال کنند. (ویرایش شده در شهریور 1389)

—————————————————————————————————————————————————–

انجمن نجوم آیاز از آبان ماه 1385 اقدام به انتشار فصلنامه آیاز کرد که اولین شماره این فصلنامه در همایش رسمی آبان ماه 85 به صورت رایگان میان شرکت کنندگان توزیع شد. انجمن با انتشار نخستین شماره این فصلنامه تجربه­ های بسیاری در این باره کسب کرد. برای انجام چنین کاری مشکلات زیادی پیشروی انجمن بود که با تلاش بی دریغ مسئولین پژوهش سرا ، سردبیر وقت فصلنامه ، دبیر انجمن و اعضا ، این موانع هموار شد و مقدمات انتشار اولین نشریه نجومی استان فراهم گردید.

البته مشکلات و زحماتی که باید برای انتشار هر شماره کشید، با توجه به دانش آموزی بودن این انجمن باعث شد تا این فصلنامه هر دو شماره را در یک قالب پر محتوا تر منتشر کند (به صورت  2و3  و بعد از آن  4و5).

فصلنامه آیاز در این شماره ها با تغییرات ظاهری و محتوایی بسیاری روبرو شد:

1- تغییر ابعاد آن: ابعاد مجله از A5 به اندازه A4  افزایش یافت.

2- انتخاب یک قالب ثابت برای جلد فصلنامه.

3- تعیین بخش های مختلف ثابت برای مقالات: این بخش ها شامل تاریخچه و مشاهیر نجوم ، منظومه شمسی ، رصد ، اختر فیزیک ، سفرهای فضایی  و  گزارش فعالیت­ها می شد. دسته بندی مقالات در قالب عناوین و بخش­های مذکور که کاری ابتکاری بود ؛ علاوه بر جلب خوانندگان ، زیبایی و نظم خاصی را به فصلنامه داد. همچنین انجمن می­توانست تمام فعالیت­های مهم را که در فاصله­ ی دو مجله به انجام رسانده بود در قالب گزارش کار و توضیحی بر فعالیت­هایش ، در بخش پایانی فصلنامه (گزارش فعالیت­ها) ذکر کند.

شماره 2و3 فصلنامه آیاز، در برنامه عمومی روز جهانی نجوم 86 که در پارک ائل گلی اجرا شد ، با قیمت 500تومان به فروش رسید. (قابل ذکر است که این قیمت کمتر از چیزیست که برای هر نسخه هزینه می شود.)

شماره 4و5 آن در دومین همایش رسمی انجمن مورخه 9/9/1386 که در سالن اجتماعات پژوهش سرای دانش آموزی آذربایجان برگزار شد؛ با همان قیمت به فروش رسید.

همچنین آیاز در این فصلنامه از دوستداران نجوم دعوت به همکاری کرده است تا علاقه­مندان مقالات خود را در زمینه­های مختلف نجوم به ما ارسال کنند تا این مقالات پس از تایید در این فصلنامه با نام نویسنده چاپ شود.

امید است با یاری مسئولین پژوهشسرا ، شما علاقه­مندان و همت اعضای پر تلاش انجمن نجوم آیاز انتشار این فصلنامه به بهترین نحو ادامه یابد تا بتوانیم سهمی هرچند کوچک در ترویج این علم که مورد بی توجهی قرار گرفته ؛ داشته باشیم.

سید عماد الدین قاضی طباطبایی / رئیس انجمن نجوم آیاز

——————————————————————————————————————————————————-

شرایط و نحوه ارسال مقاله:

علاقه­مندان می توانند مقاله های خود را در زمینه های مرتبط با نجوم به پست الکترونیکی زیر ارسال نمایند:

E-Mail: info (at) ayazastro (dot) com

خواهشمند است موارد زیر را در مقالات ارسالی رعایت فرمایید:

– مشخصات دقیق نویسنده (نام و نام خانوادگی، تحصیلات ، شماره تماس)

– منابع مورد استفاده(حداقل دو منبع)

– مقالات تایپ شده باشند.

– مقالات ارسالی در فایل word ارسال شوند.

*آیاز در ویرایش مطالب آزاد است.

تصاویری از روی جلد مجلات چاپ شده:

فصلنامه شماره 1 آیاز
فصلنامه شماره 1 آیاز
فصلنامه شماره 2و3 آیاز
فصلنامه شماره 2و3 آیاز

فصلنامه شماره 4و5 آیاز

فصلنامه شماره 4و5 آیاز
Share